Wyrok WSA w Łodzi z dnia 14 lutego 2018 r., sygn. III SA/Łd 670/17
Ruch drogowy
Dnia 14 lutego 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska, Sędziowie Sędzia NSA Janusz Nowacki, Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.), , Protokolant Referent- stażysta Aneta Lubasińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2018 roku sprawy ze skargi D. K. na akt Starosty [...] z dnia [...] roku w przedmiocie zatwierdzenia projektu zmiany organizacji ruchu drogowego i żądania nakazania usunięcia urządzenia zwalniającego 1. stwierdza nieważność zaskarżonego aktu; 2. oddala skargę w pozostałym zakresie; 3. zasądza od Powiatu [...] na rzecz D. K. kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
D.K. w dniu [...] wniosła do Sądu skargę na czynność Starosty Powiatu w Z. polegającą na zatwierdzeniu zmiany do projektu organizacji ruchu. Zażądała uchylenia w całości zaskarżonej czynności i nakazanie organowi nadzoru usunięcia przedmiotowego progu zwalniającego na podstawie art. 88 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym.
Starosta Z. w odpowiedzi na skargę wniósł o jej oddalenie. Stwierdził, że skarga została wniesiona w terminie. Wezwanie do usunięcia naruszeń skierowane przez pełnomocnika skarżącej wpłynęło do organu w dniu 10 kwietnia 2017 r. Odpowiedzi na wezwanie udzielił Wicestarosta Z. w dniu 9 maja 2017 r. Następnie przedmiotowa odpowiedź została doręczona skarżącej i jej pełnomocnikowi w dniu 11 maja 2017 r. Skargę nadano w urzędzie pocztowym w dniu [...]. W uzasadnieniu odpowiedzi na skargę organ wyjaśnił, że nie kwestionują prawa skarżącej do wniesienia skargi na podstawie art. 88 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym i stwierdzając, że została ona wniesiona w terminie, nie zgadza się z wnioskiem sformułowanym w środku odwoławczym opartym ma podstawie art. 88 ust. 2 ww. ustawy. Wnioskowanie o nakazanie organowi nadzoru usunięcia przedmiotowego progu zwalniającego jest pozbawione zarówno podstaw prawnych, jak i faktycznych. Skarżąca bowiem w sposób bezsporny nie wykazała, że doszło do naruszenia jej interesu prawnego, bądź uprawnienia. Natomiast w zakresie organu nadzoru strona skarżąca nie wskazała tego organu. W myśl art. 10 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, wojewoda sprawuje nadzór nad zarządzaniem ruchem, między innymi na drogach powiatowych, na których ruchem zarządza starosta (ust. 5 art. 10 ustawy). Natomiast zarządcą drogi powiatowej jest zarząd powiatu zgodnie z art. 19 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2016 r., poz. 1440 ze zm.), który wykonuje swoje obowiązki przy pomocy jednostki organizacyjnej będącej zarządem drogi (art. 21 ust. 1 ustawy o drogach publicznych). Pozostaje wątpliwość, kto i jaką czynność na rzecz skarżącej miałby wykonać.