Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 lutego 2018 r., sygn. III SA/Lu 9/18
Środki unijne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Robert Hałabis, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Beata Skubis-Kawczyńska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 22 lutego 2018 r. sprawy ze skargi Gminy Miasta B. na rozstrzygnięcie Zarządu Województwa z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie dofinansowania projektu oddala skargę.
Uzasadnienie
W odpowiedzi na konkurs nr [...], ogłoszony przez Zarząd Województwa L. , G. B. złożyła wniosek (nr [...]) o dofinansowanie projektu pn. "[...]".
Pismem z dnia [...] listopada 2017 r., Instytucja Zarządzająca RPO WL poinformowała wnioskodawcę, że jego wniosek o dofinansowanie projektu w wyniku oceny merytorycznej został negatywnie zaopiniowany i nie został wybrany do dofinansowania z uwagi na niespełnienie kryterium ogólnego zerojedynkowego nr 6 "Zgodność projektu z zapisami Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych RPO WL na lata 2014-2020".
W środku odwoławczym (proteście) wnioskodawca zakwestionował ocenę wniosku w powyższym zakresie. Nie zgodził się również z oceną punktową dotyczącą kryterium premiującego nr 4 "Podnoszenie kwalifikacji/kompetencji nauczycieli"
Instytucja zarządzająca wyjaśniła w rozstrzygnięciu z dnia [...] grudnia 2017 r., że zgodnie z Regulaminem konkursu zamkniętego nr [...], Podrozdział 4.1, Wkład własny pkt 1, w ramach przedmiotowego konkursu wnioskodawca jest zobligowany do wniesienia wkładu własnego: - w przypadku projektów nieobjętych pomocą publiczną w wysokości 5% wydatków kwalifikowalnych. Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych RPO WL na lata 2014-2020 w opisie Działania 12.2 Kształcenie ogólne w pkt 27 określa minimalny poziom (5%) wkładu własnego w stosunku do wydatków kwalifikowalnych. Zatem wnioskodawca zobowiązany był wnieść minimum wkład własny w wysokości 5%. Tego minimalnego wkładu wnioskodawca nie zadeklarował we wniosku. Poziom ten, został określony we wniosku w pkt 5.10 części V Budżet Projektu na niższym poziomie, wynoszącym 3,15% o nominalnej wartości wkładu - 39.812,85 zł. Informacje zawarte we wniosku w części VI Szczegółowy budżet projektu oraz w uzasadnieniu wydatków, gdzie zadeklarowano wniesienie wkładu własnego w postaci udostępnienia sal lekcyjnych do prowadzenia zajęć zarówno wyrównawczych, jak i zajęć dla uczniów uzdolnionych - 688 godzin różnego rodzaju lekcji, oszacowano koszt udostępnienia sal na łączną kwotę 23.303,20 zł - nie potwierdzają, że wnioskodawca wniósł 5 - procentowy wkład własny.