Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 lutego 2018 r., sygn. IV SA/Gl 905/17

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik, Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant referent- stażysta Damian Szczurowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2018 r. sprawy ze skargi P.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji w sprawie skierowania do domu pomocy społecznej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją Prezydenta Miasta C. z dnia [...] Nr [...] orzeczono w przedmiocie uchylenia decyzji Prezydenta Miasta C. Nr [...] z dnia [...] w sprawie skierowania P. S. do domu pomocy społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych.

W uzasadnieniu organ wskazał, że powołaną wyżej decyzją uchylił własną decyzję z dnia [...] w sprawie skierowania P. S. do domu pomocy społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych. Organ I instancji wyjaśnił, iż strona nie spełnia warunków określonych w art.54 ustawy o pomocy społecznej tzn. w chwili obecnej nie wymaga całodobowej opieki osób drugich w systemie całodobowym, jest zdolny do samoobsługi, samodzielnie funkcjonuje w codziennym życiu, porusza się samodzielnie, przyjmuje pokarmy samodzielnie i nie potrzebuje pomocy przy ubieraniu, myciu. Z załączonego zaświadczenia lekarskiego z dnia 17 listopada 2016 r. oraz z dnia 13 czerwca 2017 r. wynika, że strona nie musi przebywać w DPS na stałe, nie wymaga całodobowej opieki. Również z dokonanych aktualizacji wywiadu środowiskowego przeprowadzonych przez DPS A w L. w dniach 21 kwietnia 2017 r. oraz 19 czerwca 2017 r. wynika, że strona porusza się samodzielnie może funkcjonować w środowisku społecznym, jest osobą komunikatywną, nie występują żadne dysfunkcje w zakresie mowy oraz słuchu.

W odwołaniu od tej decyzji P. S. podnosił, że w 2014 r. trafił do szpitala z powodu skrajnego wyczerpania spowodowanego nadużywaniem alkoholu. Wskazywał, iż jest alkoholikiem zachowującym abstynencję od tamtego czasu, nie ma innego miejsca zamieszkania niż DPS, a pozbawienie go tego może spowodować powrót do środowiska, a tym samym powrót do spożywania alkoholu i znaczące pogorszenie się i tak już kiepskiego stanu zdrowia - czy nawet śmierć. Odwołujący przytaczając definicję chorób przewlekłych, wnosił o uchylenie zaskarżonej decyzji do czasu zebrania pełnej dokumentacji medycznej, na podstawie której wydana zostanie rzeczowa opinia lekarska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00