Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Warszawie z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Wa 1895/17

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Marcinkowska po rozpoznaniu w dniu 18 stycznia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. B. na postanowienie Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Warszawie z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania postanawia - odrzucić skargę-

Uzasadnienie

Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarskiej w [...] orzeczeniem z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...], wydanym w celu ustalenia dla celów odszkodowawczych uszczerbku na zdrowiu, ustaliła u A. B. [...] oraz uznała, że uszczerbek na zdrowiu nie przysługuje, ponieważ nie pozostaje w związku ze szczególnymi warunkami i właściwościami służby wojskowej, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze.

Po rozpatrzeniu odwołania A. B. od powyższego orzeczenia Centralna Wojskowa Komisja Lekarska w [...] (CWKL w [...]) orzeczeniem z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...] uchyliła zaskarżone orzeczenie i wydała nowe, w którym stwierdziła brak podstaw merytorycznych i prawnych do rozpoznania zaburzeń stresowych pourazowych.

A. B. wniósł na powyższe orzeczenie CWKL w [...] skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 9 sierpnia 2017 r., sygn. akt II SA/Wa 885/17, odrzucił skargę. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że orzeczenia wydawane przez wojskowe komisje lekarskie, które ustalają schorzenia funkcjonariusza oraz ich związek ze służbą do celów m.in. odszkodowawczych lub rentowych, albo zaopatrzenia emerytalnego poddawane są kontroli sądów powszechnych w ramach rozpoznawania odwołań od decyzji o świadczeniach rentowych, emerytalnych, czy odszkodowawczych. Orzeczenia te mają wyłącznie charakter orzeczenia wstępnego, jako jedna z przesłanek ustalenia prawa do określonych świadczeń, ich zakresu i wysokości. W konsekwencji nie podlegają one zaskarżeniu do sądu administracyjnego, gdyż sprawy orzekania o inwalidztwie i związku schorzeń ze służbą nie należą do właściwości sądu administracyjnego. Sąd podniósł, że zaskarżone orzeczenie jest elementem sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych i w związku z tym przedmiot skargi nie mieści się w zakresie właściwości sądu administracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00