Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 stycznia 2018 r., sygn. V SA/Wa 331/17

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Krystyna Madalińska - Urbaniak, Sędzia NSA - Piotr Piszczek, Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński (spr.), Protokolant st. specjalista - Anna Wiśniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] (obecnie: Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...]) z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez ..., jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia ... listopada 2016 r., nr ..., utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego ... w W. z dnia ... maja 2016 r., nr ..., określającą zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki ..., nr identyfikacyjny VIN: ..., pojemność silnika ... cm3, rok produkcji 2011, w kwocie 38.247,00 zł. Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Jak wynika z akt sprawy, w dniach: ... października, ... listopada oraz ... grudnia 2014 r. Naczelnik Urzędu Celnego ... w W. przeprowadził w Spółce ... z o.o. (poprzednia nazwa: ... Sp. z o.o.),kontrolę podatkową zakończoną protokołem kontroli nr ..., doręczonym Spółce w dniu ... grudnia 2014 r. Kontrola dotyczyła prawidłowości rozliczenia z budżetem Państwa w zakresie podatku akcyzowego od samochodów klasyfikowanych do pozycji HS 8705, HS 8704 i HS 8703 w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r do dnia 31 grudnia 2013 r.

W trakcie kontroli stwierdzono, m.in., że według faktury nr ... z dnia ... lipca 2012 r. Podatnik nabył w państwie członkowskim pojazd marki ..., o numerze nadwozia ... za kwotę 50.487,50 euro.

Przedmiotowy pojazd został po raz pierwszy dopuszczony do ruchu drogowego w Niemczech w dniu ... kwietnia 2011 r. W dniu ... sierpnia 2012 r. (już po zakupie), Podatnik dokonał w Niemczech ponownej rejestracji pojazdu, co wynika ze znajdujących się w aktach sprawy tymczasowego niemieckiego dowodu rejestracyjnego. Dotychczasowy dowód rejestracyjny pojazdu został skasowany i wydany, a pojazd zarejestrowano jako samochód ciężarowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym z przeznaczeniem do transportu towarów do 3,5 tony i z dwoma miejscami siedzącymi (pole "S.1" dokumentu Teil I). Za fotelem kierowcy i pasażera zamontowano ściankę działową co spowodowało niezdatność do użytku mocowań pasów bezpieczeństwa do tylnych zdemontowanych foteli (pole "22" dokumentu Teil I).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00