Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 25 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Sz 1242/17

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel,, Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Alicja Poznańska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi P.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...], Starosta G. działając na podstawie art. 104 oraz art. 268a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 23 ze zm.), a także art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2017 r., poz. 978), w związku z otrzymanym wnioskiem Komendanta Wojewódzkiego Policji w S. z dnia [...] r. o przekroczeniu 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego, orzekł o skierowaniu P. K. na badania psychologiczne w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że stosownie do art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami starosta wydaje decyzję o skierowaniu kierowcy na badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu, jeżeli przekroczył liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Kwestionując wskazaną decyzję P. K. złożył od niej odwołanie, w którym zarzucił zaskarżonej decyzji:

- brak spełnienia wymogów określonych w art. 107 § 3 k.p.a.,

- naruszenie art. 7 , art. 11 , art 15 oraz art. 80 k.p.a., co miało wpływ na wynik sprawy.

Ponadto zarzucił Staroście G. nieuwzględnienie faktu odbycia przez skarżącego kursu dla osób naruszających przepisy ruchu drogowego.

Odwołujący się podniósł, że uzasadnienie zaskarżonej decyzji ogranicza się do powołania przepisów prawnych stanowiących podstawę skierowania skarżącego na badania psychologiczne oraz wyjaśnienia, że wniosek organu Policji sporządzony na podstawie wpisów ostatecznych obliguje organ do skierowania kierowcy na badania psychologiczne. Zarzucił organowi I instancji brak wskazania ilości uzyskanych przez odwołującego punktów karnych oraz w jakim czasie miał je uzyskać. W jego ocenie, wskazanie tych danych było o tyle istotne, że skarżący kwestionował fakt przekroczenia 24 punktów karnych zgromadzonych w ciągu roku.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00