Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 stycznia 2018 r., sygn. III SA/Po 798/17
Środki unijne
Dnia 16 stycznia 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska Sędziowie WSA Marzenna Kosewska WSA Izabela Paluszyńska (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Zys-Ruszkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2018 roku przy udziale sprawy ze skargi F.-A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w O. W. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w P. z dnia [...] sierpnia 2017r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania płatności rolnośrodowiskowej na rok 2015 oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w P. (dalej: "Dyrektor ARiMR") decyzją z dnia [...] sierpnia 2017 r. nr [...] po rozpatrzeniu odwołania spółki [...] Sp. z o.o. (dalej również jako: "strona", "skarżąca" lub "spółka") od decyzji Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w O. W. z dnia [...] września 2016 r. nr [...] o odmowie przyznania płatności rolnośrodowiskowych PROW 2007-2013 na rok 2015 utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym.
W dniu [...] czerwca 2015 r., spółka [...] Sp. z o.o., złożyła wniosek o przyznanie płatności rolnośrodowiskowych PROW 2007-2013 na rok 2015. Zakresie płatności rolnośrodowiskowych podmiot zgłosił chęć ubiegania się o przyznanie płatności dla Pakietu 2- rolnictwo ekologiczne, wariant- uprawy rolnicze (dla których zakończono okres przestawiania). We wniosku spółka zadeklarowała 7 działek ewidencyjnych położonych w województwie dolnośląskim oraz lubuskim.
Organ ustalił, że spółka [...] Sp. z o.o. powstała w 2008 roku z inicjatywy jej wspólników i rozpoczęła uczestnictwo w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich w roku 2009. Podmiot nadal prowadzi działalność rolniczą, deklarowane grunty zostały zakupione od ANR oraz od osoby fizycznej. Grunty należące do omawianej Spółki to działki ewidencyjne o numerach [...] położone są w obrębie W.; działki ewidencyjne o numerach [...], [...], [...], [...] położone w obrębie R.; działka ewidencyjna o numerze [...] położona w obrębie G.. W związku z posiadaniem przez spółkę gruntów o gorszej bonitacji glebowej podmiot zdecydował się prowadzić gospodarstwo w sposób ekstensywny- ekologiczny. Ponadto osoby trzecie wykonywały na jej gruntach czynności agrotechniczne czego potwierdzeniem jest przedłożona faktura na wykonanie usług. Spółka podpisała umowę z Panem M. P. na dzierżawę swoich gruntów w [...] i w ramach tej umowy zachowany został grunt czarny jednak umowa ta została rozwiązana za porozumieniem stron w marca 2016 roku. Natomiast na gruntach położonych w obrębie W. to zlecenie usługi wykoszenia i zebrania zielonki z pól zostało zlecone firmie [...] Sp. z o.o. Jak wynika z materiału dowodowego spółka zatrudnia jednego pracownika, jest nim Pani D. F.. Zakres obowiązków Pani D. F. to prace biurowo - administracyjne, a także przygotowywanie dokumentacji w postępowaniach z wniosków o przyznanie płatności składanych do ARiMR jak i też inne sprawy bieżące podmiotu. Wskazana Spółka nie posiada własnego parku maszynowego, natomiast korzysta z wyspecjalizowanych usługodawców, którzy w ramach swoich usług dysponują i udostępniają maszyny i urządzenia rolnicze. Celem jej powstania było prowadzenie działalności rolniczej na nabytych od Agencji Nieruchomości Rolnych gruntach. Pan M. K., jako członek zarządu, rozpoczął prowadzenie spraw spółki od 2012 r. Natomiast udziałowcami są pozostali członkowie rodziny. Omawiana spółka podobnie jak Pani R. K. posiada umowę zawartą z B. , firmą która zachęciła omawiany podmiot do wejścia w 5 letni program rolnośrodowiskowy. Wskazana Spółka zaciągnęła zobowiązanie kredytowe na zakup gruntu rolnego.