Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 30 stycznia 2018 r., sygn. I SA/Ol 834/17

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski (sprawozdawca) asesor WSA Katarzyna Górska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 30 stycznia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Spółki A na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie określenia wysokości nieprzekazanej przez dłużnika kwoty zajętej wierzytelności oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia "[...]" nr "[...]" Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia "[...]" nr "[...]" w zakresie określenia wysokości nieprzekazanej przez A. Sp. z o.o. kwoty wierzytelności zajętej w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Jak wynika z akt sprawy i uzasadnienia zaskarżonego postanowienia, Naczelnik Urzędu Skarbowego (dalej Naczelnik Urzędu Skarbowego, organ egzekucyjny, organ I instancji) w toku prowadzonego na podstawie tytułu wykonawczego z dnia 27 lipca 2016r. nr "[...]" postępowania egzekucyjnego, zawiadomieniem z dnia 19 września 2016r. nr "[...]" (karta nr 15 akt egzekucyjnych), zajął wierzytelności zobowiązanego P. F. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą: A. P. F., przysługujące mu od A. Sp. z o.o. przy "[...]", "[...]" (dalej Spółka, dłużnik zajętej wierzytelności). Spółkę reprezentował prezes zarządu P. F., będący jednocześnie zobowiązanym w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zajęcie opiewało ogółem na kwotę "[...]" (tys.) zł.

Naczelnik Urzędu Skarbowego ustalił, że w okresie trzech miesięcy, to jest od stycznia do marca 2017r. zobowiązany wystawił na swojego kontrahenta - ww. Spółkę A., faktury VAT na łączną kwotę "[...]" (tys.) zł. Zajęcie doręczono Spółce w dniu 2 listopada 2016r., a zobowiązanemu w dniu 22 września 2016r.. Dłużnik zajętej wierzytelności nie nadesłał na nie odpowiedzi. Pozostało również bez odpowiedzi ponaglenie z dnia 28 listopada 2016r. (k. 17 akt egzekucyjnych), doręczone dłużnikowi zajętej wierzytelności wraz z pouczeniem o konsekwencjach niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków związanych z realizacją zajęcia wierzytelności. Organ I instancji zajmował także wierzytelności z rachunków bankowych zobowiązanego, działania te okazały się jednak nieskuteczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00