Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 stycznia 2018 r., sygn. III SA/Łd 1021/17
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Rutkowska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Janusz Nowacki Sędzia WSA Ewa Alberciak Protokolant Asystent sędziego Tomasz Porczyński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi M. Ż. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji określającej zobowiązanie w opłacie paliwowej za miesiące od stycznia do grudnia 2011 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...], nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. po rozpoznaniu zażalenia wniesionego przez kuratora ustanowionego dla nieznanego z miejsca pobytu M. Ż. na postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego II w Ł z dnia [...], nr [...] o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji Naczelnika Urzędu Celnego II w Ł. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w opłacie paliwowej za miesiące od stycznia do grudnia 2011r. w łącznej kwocie 274.335,80 zł, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w zw. z art. 239, art. 239a, art. 239b § 1 pkt 1, pkt 4 oraz § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2017r., poz. 201 ze zm.), dalej O.p. utrzymał zaskarżone postanowienie w mocy.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne.
Naczelnik Urzędu Celnego II w Ł. decyzją z dnia [...] określił M. Ż. zobowiązanie w opłacie paliwowej za okres od stycznia 2011do grudnia 201r. w łącznej kwocie 274.335,80 zł. Postanowieniem z dnia 12 grudnia 2016r. Naczelnik Urzędu Celnego II w Ł. nadał ww. decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazano art. 239b § 1 pkt 1 i pkt 4 oraz § 2 O.p.
Na powyższe postanowienie kurator nieznanego z miejsca pobytu M. Ż. złożył zażalenie. Zarzucając naruszenie art. 239b § 2 O.p. poprzez brak uprawdopodobnienia, że zobowiązane wynikające z decyzji nie zostanie wykonane, wniósł o uchylenie w całości zaskarżonego postanowienia. Podał, że organ podatkowy nie uprawdopodobnił w żaden sposób, że strona nie wykona zobowiązania wynikającego z decyzji. Wykonanie decyzji nieostatecznej ma charakter wyjątkowy, co oznacza, że przesłanki nadania rygoru natychmiastowej wykonalności nie mogą być interpretowane rozszerzająco. Organ podatkowy nie wskazał jakichkolwiek okoliczności pozwalających przyjąć, że strona nie wykona ciążącego na niej zobowiązania. Zdaniem pełnomocnika strony brak jest realnych podstaw do nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, ponieważ organ nie wykazał w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia związku przyczynowego pomiędzy sytuacją majątkowa strony, a brakiem możliwości wyegzekwowania istniejącej należności w terminie późniejszym.