Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 stycznia 2018 r., sygn. I SA/Kr 777/17

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Inga Gołowska Sędziowie: WSA Waldemar Michaldo WSA Urszula Zięba (spr.) Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi S. S.A. w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 czerwca 2017 r. Nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego - s k a r g ę o d d a l a -

Uzasadnienie

W dniu 4 maja 2017r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek S. S.A. w B. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zastosowania stawki akcyzy w wysokości 0 zł.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny; Ww. Spółka w ramach prowadzonej działalności zajmuje się produkcją wyrobów stalowych. W ramach procesu produkcji Spółka zużywa wyroby gazowe w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1b ustawy o podatku akcyzowym. Jednym ze sposobów zużycia jest wykorzystanie wyrobów gazowych w instalacjach do produkcji wodoru. Wsadem do produkcji wodoru w instalacji produkcji wodoru jest gaz ziemny klasyfikowany do kodu CN 2711 21 00, który w procesie parowego reformingu katalitycznego, reaguje z parą wodną, tworząc gaz syntetyczny. Ze względu na endotermiczny charakter reakcji, przeprowadzana jest ona w wypełnionych katalizatorem niklowym rurach, wewnątrz pieca technologicznego, ogrzewanego oddzielnym strumieniem gazu ziemnego, następnie ciepło zawarte w spalinach i w gazie syntezowym, jest odzyskiwane do pozyskiwania pary i wstępnego podgrzania reagentów dla pierwszego etapu wytwarzania gazu syntezowego. W drugim etapie gaz syntezowy jest schładzany do temp ok 350°C, a następnie w tzw. konwertorze HT-CO poddawany jest reakcji egzotermicznej, w wyniku której nasycona para wodna reaguje z CO zawartym w gazie syntezowym wzbogacając go dodatkowo w czysty wodór, powstały w wyniku tej reakcji gaz konwertorowy poddawany jest ochłodzeniu do temp. 35°C, a następnie poddany oczyszczeniu z wykorzystaniem technologii PSA (Pressure Swing Adsorbtion), wskutek czego powstaje czysty wodór i gaz resztkowy. Gaz resztkowy magazynowany jest w oddzielnym buforze i współspalany z gazem ziemnym wykorzystywanym, jako paliwo do ogrzewania rur reaktora w I etapie reakcji. Uzyskany wodór wykorzystywany jest w procesie produkcji blach elektrotechnicznych, jako reduktor tlenków w atmosferze ochronnej pieców grzewczych. Po uruchomieniu instalacji do sprężania wodoru powstanie możliwość kierowania wyprodukowanego wodoru do procesu produkcji blach elektrotechnicznych i równoczesnego ładowania bezpośrednio z produkcji trajlerów w celu sprzedaży wodoru do zewnętrznego odbiorcy. Ładowanie wodoru do trajlerów nie będzie przebiegało w sposób ciągły, lecz po załadowaniu i zabraniu trajlera przez odbiorcę będzie można rozpocząć proces załadunku kolejnego trajlera. Ponieważ tylko niewielka ilość wodoru jest magazynowana w zbiornikach, wytwórnia wodoru musi pracować w sposób ciągły a jej wydajność jest uzależniona od chwilowego zużycia wyprodukowanego wodoru dla potrzeb własnych, jak i na sprzedaż. Zmienna w czasie wydajność wytwórni wodoru ma bezpośredni wpływ na jednostkowe zużycie gazu ziemnego do wytworzenia wodoru. Według Wnioskodawcy nie można zatem dokładnie określić, jakie będzie jednostkowe zużycie gazu ziemnego w przypadku wytwarzania wodoru dla celów własnych, a jakie w przypadku wytworzenia na sprzedaż.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00