Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 9 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Bd 672/17

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Klotz Sędziowie sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) asesor WSA Katarzyna Korycka Protokolant asystent sędziego Agnieszka Zakrzewska-Wiśniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi T. B. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie potwierdzenia świadczenia pracy na rzecz nielegalnych organizacji politycznych i związków zawodowych oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2017 r., nr [...] Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, działając na podstawie art. 117 ust. 4 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia [...] grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 887 z późn. zm.), art. 22 ustawy z dnia [...] stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 1255) odmówił potwierdzenia, że wnioskodawca - T. B. wykonywał pracę na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r., w okresie od 1983 r. do 1989 r.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podniósł, że strona wystąpiła z wnioskiem o potwierdzenie, że w okresie od 1983 r. do 1989 r. wykonywała pracę na rzecz organizacji politycznych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989r.

Zainteresowany dołączył do wniosku oświadczenia trzech świadków, którzy oznajmili, iż T. R. B. był osobą zaangażowaną w agitację na rzecz obalenia ustroju PRL, brał czynny udział w manifestacjach oraz malował na murach napisy o antykomunistycznej treści.

W tym miejscu orzekający organ odniósł się do powszechnego rozumienia "pracy" (wykonywania pracy), wskazując, że zgodnie z definicją leksykalną zawartą w Słowniku Języka [...] PWN - "praca" to "celowa działalność człowieka zmierzająca do wytworzenia określonych dóbr materialnych lub kulturalnych". W ocenie organu orzekającego nie jest możliwe przyjęcie, iż zainteresowany wykonywał pracę na rzecz ww. organizacji, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r. Za taką działalność można by uznać np. pracę przy redagowaniu czasopism drugiego obiegu bądź zatrudnienie w podziemnej drukarni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00