Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Krakowie z dnia 29 grudnia 2017 r., sygn. III SAB/Kr 115/17

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym : Przewodniczący : Sędzia WSA Barbara Pasternak po rozpoznaniu w dniu 29 grudnia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi R. K. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w przedmiocie odwołania od decyzji administracyjnej o zwolnieniu ze służby zawartej w propozycji pracy postanawia odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem nr [...] z dnia 22 maja 2017 r. Dyrektor Izby Skarbowej, działając na podstawie art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. 2016.1948 ze zm.) złożył R. K. propozycję pracy w Izbie Administracji. Przy czym, w ww. propozycji wskazano, że zaproponowane zatrudnienia, po ich przyjęciu, będą obowiązywać od dnia 1 czerwca 2017 r. R. K. otrzymał propozycję w dniu 24 maja 2017 r.

Pismem z dnia 30 maja 2017 r. R. K. złożył oświadczenie o przyjęciu ww. propozycji.

Pismem z dnia 24 maja 2017 r. (wpływ do Izby Administracji Skarbowej w dniu 25 maja 2017 r.) R. K. złożył do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej wezwanie do złożenia propozycji służby.

Pismem z dnia 31 maja 2017 r. (data wpływu do Izby Administracji Skarbowej) R. K. złożył odwołanie od ww. propozycji.

Pismem z dnia 27 czerwca 2017 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, w odpowiedzi na pismo z dnia 31 maja 2017 r., poinformował go, iż przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej nie przewidują trybu odwoławczego od propozycji zatrudnienia przedkładanej funkcjonariuszowi i nie przewidują także formy decyzji dla przedmiotowej propozycji. W tym samym piśmie, stanowiącym również odpowiedź na pismo R. K. z dnia 24 maja 2017 r., Dyrektor Izby Administracji Skarbowej poinformował go, że w art. 165 ust. 7 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej ustawodawca pozostawił kierownikom jednostek organizacyjnych tam wskazanych autonomiczne prawo w zakresie rodzaju propozycji (tj. zatrudnienia na podstawie umowy o pracę albo propozycja pełnienia służby) jaka składana jest pracownikom i funkcjonariuszom tej jednostki. Zdaniem organu, w świetle tego przepisu, propozycja zatrudnienia albo służby może zostać przedłożona zarówno pracownikowi, jak i funkcjonariuszowi, a wyraz "odpowiednio", użyty w tym przepisie, porządkuje jedynie kwestię kto, komu składa propozycję, natomiast nie normuje kwestii jakiego rodzaju propozycja ma być złożona. Brak jest zatem, zdaniem organu, podstaw do wydania decyzji w postaci propozycji służby w Służbie Celno-Skarbowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00