Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 15 listopada 2017 r., sygn. II SA/Rz 981/17

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Ewa Partyka Sędziowie WSA Magdalena Józefczyk WSA Elżbieta Mazur - Selwa /spr./ Protokolant specjalista Anna Mazurek -Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2017 r. sprawy ze skargi I. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na egzamin kontrolny -skargę oddala-

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Starosty z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] o skierowaniu I. R. na egzamin kontrolny sprawdzający klasyfikacje kierowcy w zakresie kategorii B.

W podstawie prawnej decyzji powołano art. 17 pkt 1 i art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz.U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm.; dalej: "K.p.a.") oraz art. 114 ust. 1 pkt 1 lit.b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz.U. z 2017 r., poz. 128 ze zm.; dalej: "P.r.d.")

Z uzasadnienia decyzji i akt sprawy wynika, że decyzja organu I instancji została wydana w wyniku wniosku Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia 25 lutego 2015 r., w związku z przekroczeniem przez wyżej wymienionego 25 punktów karnych za przewinienia drogowe.

Organ odwoławczy utrzymując w mocy decyzję organu I instancji nie podzielił podniesionych w odwołaniu zarzutów.

Zgadzając się wprawdzie ze Skarżącym, że organ I instancji uchybił ustawowym terminom załatwienia sprawy, stwierdził, że nie miało to znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy. Nietrafny w ocenie organu odwoławczego okazał się zarzut naruszenia przepisów postępowania, powołane przez organ I instancji przepisy zostały prawidłowo przytoczone a następnie zastosowane. Nie zgodził się również z zarzutem bezprzedmiotowości postępowania, który Skarżący upatrywał w "zatarciu" punktów karnych. Zatarcie faktu karalności za wykroczenia drogowe powoduje usunięcie punktów wpisanych do ewidencji prowadzonej na podstawie art. 130 ust. 1 P.r.d., lecz nie podważa faktu uzyskania przez kierowcę punktów za naruszenie przepisów o ruchu drogowym w dacie wystąpienia przez komendanta Policji o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do prowadzenia pojazdów. Na poparcie swojego stanowiska powołał się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 lutego 2011 r. sygn. akt I OSK 511/10. Nie zgodził się również z zarzutem naruszenia art. 10 K.p.a. Jak wyjaśnił Skarżący nie podjął przesyłki kierowanej do niego w trakcie postępowania, w którym zapadła wcześniej uchylona w trybie autokontroli decyzja. Po przekazaniu zaś sprawy organowi I instancji, organ nie przeprowadził nowych dowodów, co do których zachodziłaby konieczność zapoznania się, zaś z treści pisma kierowanego przez Skarżącego do organu z dnia 4 kwietnia 2017 r., wynikało, że realizował swoje prawo do czynnego udziału w postępowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00