Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 9 listopada 2017 r., sygn. II SA/Op 341/17

Administracyjne postępowanie; Nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Janowska Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Krupiński Sędzia WSA Daria Sachanbińska - spr. Protokolant St. inspektor sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 listopada 2017 r. sprawy ze skargi A S.A. z siedzibą w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 5 grudnia 2016 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie nabycia prawa użytkowania nieruchomości 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu na rzecz A S.A. z siedzibą w [...] kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Na wniosek B, decyzją z dnia 22 lipca 2015 r., nr [...], Kierownik Referatu Gospodarki Nieruchomościami, działający z upoważnienia Starosty Prudnickiego, stwierdził nabycie przez ww. B prawa użytkowania nieruchomości położonej w [...], obejmującej działki nr a, nr b i nr c, k.m. [...], o łącznej powierzchni 3,1398 ha, stanowiącej własność Skarbu Państwa i pozostającej do dnia 5 grudnia 2089 r. w użytkowaniu wieczystym A Spółka Akcyjna z siedzibą w [...] (dalej zwana Spółką lub skarżącą). Decyzja wydana została na podstawie art. 76 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 40), zwanej dalej w skrócie u.r.o.d., oraz art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 782, z późn. zm.).

Odwołanie od powyższego rozstrzygnięcia złożyła Spółka, żądając uchylenia kwestionowanej decyzji w całości i umorzenia postępowania, ewentualnie wydania decyzji oddalającej wniosek o stwierdzenie nabycia użytkowania. Spółka zarzuciła naruszenie art. 76 ust. 2 i art. 7 u.r.o.d. oraz art. 2 Konstytucji RP w zw. z art. 64 ust. 2 i ust. 3 oraz art. 31 ust. 3 Konstytucji RP. Podniosła też zarzut naruszenia art. 21 ust. 2 Konstytucji RP w zw. z art. 112 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami. W uzasadnieniu odwołania Spółka podniosła, że na mocy decyzji Wojewody Opolskiego z dnia 18 maja 2006 r. jest użytkownikiem wieczystym ww. nieruchomości oraz właścicielem budynków i urządzeń znajdujących się na niej. Podkreśliła, że prawo użytkowania wieczystego jest zgodnie z Kodeksem cywilnym prawem rzeczowym na nieruchomości, które w swej treści jest przedmiotowo zbliżone do prawa własności. Tym samym, Starosta wydając zaskarżoną decyzją ograniczył konstytucyjne prawo użytkownika wieczystego do władania użytkowaną przez niego nieruchomością oraz budynkami i urządzeniami będącymi jego własnością. Zdaniem Spółki, ustanowienie na rzecz B ograniczonego prawa rzeczowego jakim jest użytkowanie, czyli prawa do używania i pobierania pożytków z rzeczy na czas nieograniczony, stanowi wywłaszczenie użytkownika wieczystego. Odwołująca dowodziła też, że art. 76 ust. 2 u.r.o.d. nie dotyczy nieruchomości, do których Skarb Państwa (lub jednostka samorządu terytorialnego) przeniósł prawo do władania nieruchomością na osobę trzecią, ustanawiając na nieruchomości nieograniczone prawo rzeczowe, jakim jest użytkowanie wieczyste.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00