Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Opolu z dnia 20 listopada 2017 r., sygn. II SA/Op 347/17

Prawo pomocy

 

Starszy referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu Anna Misiak-Janik po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w sprawie ze skargi S. O. na decyzję Samorządowego Kolegium odwoławczego w Opolu z dnia 24 kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatku do zasiłku rodzinnego na skutek wniosku skarżącej o przyznanie prawa pomocy postanawia : 1) umorzyć postępowanie w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych, 2) oddalić wniosek w zakresie ustanowienia adwokata.

Uzasadnienie

Skarżąca S. O., działając przez pełnomocnika, swoją matkę R. O., wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu skargę na decyzję Samorządowego Kolegium odwoławczego w Opolu z dnia 24 kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatku do zasiłku rodzinnego. Pełnomocnik skarżącej otrzymała w dniu 21 sierpnia 2017 r. zawiadomienie o wyznaczeniu rozprawy w sprawie na dzień 14 września 2017 r. (k. 39 akt sądowych), a w dniu 6 września 2017 r. złożyła pismo procesowe z wnioskiem o zwolnienie od ponoszenia wszelkich opłat i kosztów sądowych związanych ze sprawami ze skarg jej córki zarejestrowanych w tut. Sądzie pod sygn. akt od II SA/Op 346/17 do II SA/Op 349/17, ze względu na brak środków uniemożliwiających ich poniesienie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

W odpowiedzi, pismem z dnia 7 września 2017 r. na zarządzenie referendarza sądowego, poinformowano, pełnomocnika skarżącej, w związku z zawartym w piśmie z dnia 23 sierpnia 2017 r., wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych, że wniosek o przyznanie prawa pomocy, zgodnie z art. 252 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", składa się na urzędowym formularzu według ustalonego wzoru. Przesłany przez pełnomocnika tut. Sądowi wniosek w tym zakresie nie czynił zadość wymaganiom wynikającym z powołanego wyżej przepisu prawa, wobec tego przesłano mu formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy i wezwano do jego wypełnienia i podpisania przez pełnomocnika lub przez samą skarżącą oraz odesłania tut. Sądowi w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. Pouczono, że niezastosowanie się do wezwania spowoduje skutki prawne określone w art. 257 P.p.s.a., tj. pozostawienie wniosku o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania. Jednocześnie, na podstawie art. 6 P.p.s.a. wyjaśniono, iż zgodnie z art. 239 § 1 pkt 1 lit. a P.p.s.a., strona skarżąca działanie lub bezczynność organu w sprawach z zakresu pomocy i opieki społecznej, nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych, a zatem strona skarżąca korzysta już w przedmiotowej sprawie, dotyczącej zasiłku rodzinnego i dodatku do niego, z ustawowego zwolnienia od kosztów sądowych. W tej sytuacji, wskazano, że jeśli skarżąca chce tylko przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych, nie musi przesyłać wypełnionego formularza wniosku. Jeśli natomiast wolą strony skarżącej jest ustanowienie dla niej w sprawie pełnomocnika z urzędu (radcy prawnego lub adwokata), to wówczas winna przesłać wypełniony formularz wniosku - stosownie do przedstawionego na wstępie pouczenia. W załączeniu przesłano skarżącej druk formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00