Postanowienie WSA w Olsztynie z dnia 28 listopada 2017 r., sygn. II SA/Ol 552/17
Prawo pomocy
Starszy referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie Agnieszka Bińczyk po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2017 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku E. S. o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie radcy prawnego w sprawie ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w "[...]" z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie świadczenia rodzinnego postanawia: 1) umorzyć postępowanie w zakresie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych, 2) odmówić ustanowienia dla skarżącej radcy prawnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 września 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w "[...]" z dnia "[...]", Nr "[...]".
We wniosku z dnia 23 października 2017 r., złożonym na urzędowym formularzu PPF, skarżąca wniosła o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie radcy prawnego. W uzasadnieniu podniosła, że posiada skromny dochód, który w całości pochłaniany jest przez bieżące wydatki, w tym opłatę za pokój, dopłaty do rachunków za prąd, gaz i wodę, opłatę za żłobek dziecka i wydatki na żywność. Dodatkowo posiada wysoką łączną ratę kredytów, a od września podjęła naukę w celu podwyższenia kwalifikacji zawodowych mając na uwadze przyszłość własną i dziecka. Wskazała, że dziecko jest osobą niepełnosprawną i dodała, że nie dostaje z tego tytułu należnej pomocy finansowej od Państwa. Zgodnie z oświadczeniem o stanie rodzinnym, majątku i dochodach skarżąca pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z dzieckiem. Do jej majątku należy samochód marki "[...]", rok prod. "[...]" oraz motocykl "[...]", rok prod. "[...]". Skarżąca dodała, że "jest tylko właścicielem na dokumencie kupna" wskazanego motocykla i nie posiada nawet uprawnień do kierowania tym pojazdem, na dowód czego załączyła kopię prawa jazdy. W rubryce nr 10 skarżąca wykazała dochód z tytułu wynagrodzenia za staż w kwocie "[...]" i z tytułu alimentów na dziecko w kwocie "[...]", co stanowi łącznie "[...]". W rubryce nr 11 jako zobowiązania i stałe wydatki wskazała: opłatę za pokój - "[...]", dopłaty do rachunków za wodę, prąd, gaz - "[...]", opłatę za żłobek - "[...]", czesne w szkole - "[...]", ratę pożyczki/kredytu - "[...]", co stanowi łącznie "[...]". Dodała, że resztę pieniędzy pochłania zakup żywności, odzieży, leków, środków czystości i higieny osobistej. Do wniosku skarżąca załączyła kopie: "umowy kupna-sprzedaży motocykla" z dnia "[...]", "umowy kupna-sprzedaży" samochodu z dnia "[...]", dokumentów potwierdzających wysokość wykazanych wydatków związanych z opłatami za żłobek i czesne, orzeczenia o niepełnosprawności dziecka, aneksów (częściowych) do dwóch umów pożyczki, potwierdzających wskazaną wysokość aktualnych rat z tego tytułu, wyciągów z rachunku bankowego dwóch banków: "[...]" i "[...]" odpowiednio za okres 01.07.2017-23.10.2017 i 01.07.2017-01.09.2017, z których wynika, że w "[...]" skarżąca zaciągnęła w tym drugim dwie pożyczki w kwotach "[...]" i "[...]" (saldo na dzień 30.09.2017 wynosi odpowiednio "[...]" i "[...]").