Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 listopada 2017 r., sygn. I SA/Łd 802/17
Podatek od nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Cezary Koziński (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda Protokolant: St. sekretarz sądowy Agnieszka Kerszner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2017 r. sprawy ze skargi A Spółki z o.o. B Spółka komandytowa z siedzibą w G. na interpretację Burmistrza Miasta i Gminy D. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
I SA/Łd 802/17
Uzasadnienie
W dniu [...] r. "A" Sp. z o.o. B" Spółka komandytowa złożyła w Urzędzie Miasta i Gminy w D. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w podatku od nieruchomości w zakresie sposobu określenia podstawy opodatkowania elektrowni wiatrowych.
Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca wskazał, iż jest właścicielem elektrowni wiatrowej, która jest zlokalizowana na terenie Gminy D.. Wnioskodawca jest także właścicielem obiektów budowlanych stanowiących budowle, które podlegają podatkowi od nieruchomości. Elektrownie wiatrowe nie figurują w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki jako samodzielne (wyodrębnione) środki trwałe, od których byłyby dokonywane odpisy amortyzacyjne zgodnie z ustawą o CIT. W ewidencji ujęto środki trwałe, których wartości początkowe obejmują swym zakresem m.in. części budowlane elektrowni wiatrowych (tj. fundament i wieżę), jak i urządzenia służące do wytwarzania energii elektrycznej - urządzenia wiatrowe.
Podkreślono, że ze względu na swoją formę prawną (spółka komandytowa), wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a podatnikami w tym zakresie są wspólnicy Spółki w odpowiednich proporcjach i wnioskodawca od początku działalności funkcjonował w formie prawnej spółki komandytowej i nigdy nie był podatnikiem podatku dochodowego. Naturalną konsekwencją braku statusu podatnika podatku dochodowego w przypadku Spółki jest brak prawnego obowiązku prowadzenia ewidencji środków trwałych na potrzeby tego podatku. Spółka nie jest także uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych dla potrzeb podatku dochodowego od środków trwałych, a tym samym do uwzględniania ich, jako koszty uzyskania przychodów na potrzeby rozliczeń w podatku dochodowym. Odpisów dokonują wspólnicy proporcjonalnie do przypadających im udziałów.