Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 listopada 2017 r., sygn. II SA/Kr 767/17

Wodne prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Irla Sędziowie: WSA Jacek Bursa (spr.) WSA Krystyna Daniel Protokolant: starszy sekretarz sądowy Katarzyna Zbylut po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2017 r. sprawy ze skarg J. C. i K. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 18 maja 2017 r., znak: [...] w przedmiocie nakazu przywrócenia stanu poprzedniego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Sygn. akt II SA/Kr [...]

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 6.03.2017 r. (znak: [...] WM) Prezydent Miasta K. nakazał przywrócenie K. G., J. C. oraz J. D. stanu poprzedniego na działkach o numerach [...] obr. [...] przy ul. [...] w K. poprzez usunięcie całości nawiezionych mas ziemnych na te działki i doprowadzenie terenu nadsypanego do poziomu pierwotnego ukształtowania, co ma zapobiec spływowi wody na sąsiadujące działki nr [...], [...], [...], [...] stanowiące własność E. i G. K. oraz M. P.-N. i J. N..

W uzasadnieniu wskazano, iż Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 5.10.2015 r. (sygn.. akt II SA/Kr [...]) uchylił poprzednio wydane w sprawie: decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 12.05.2015 r. (znak [...]) oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Organu I instancji z dnia 16.06.2014 r. (znak: [...] [...]), którą odmówiono nakazania przywrócenia stosunków wodnych do stanu poprzedniego.

W wyroku tym wskazano, iż organ I instancji przeprowadził wnikliwe postępowanie dowodowe dotyczące całego rejonu ulicy [...] i ustalił jak zmieniały się stosunki wodne na tym terenie na przestrzeni kilkudziesięciu lat wstecz. Ustalenia te nie budzą wątpliwości co do ich poprawności, jednakże dowodowe postępowanie administracyjne w niniejszej sprawie winno ograniczyć się do porównania stanu wód istniejącego bezpośrednio przed nadsypaniem mas ziemnych na działki nr [...], ze stanem powstałym po tychże działaniach. Niewątpliwie akta sprawy potwierdzają, że zmiana stosunków wodnych "w rejonie ulicy [...]" ma długą historię i że przyczyniło się do tej zmiany na przestrzeni lat co najmniej kilka różnych zdarzeń faktycznych. [...] jednak nawet wnioskodawcy nie twierdzą, że przed nadsypaniem spornych działek sytuacja hydrologiczna ich nieruchomości była idealna, ale nigdy zjawiska te nie przyjmowały takich rozmiarów jak po nadsypaniu działek. Zgodnie z poglądami Sądu, przy ocenie czy doszło do zmiany stosunków wodnych w myśl art. 29 ustawy Prawo wodne, punkt wyjścia powinny stanowić stosunki wodne istniejące w okresie bezpośrednio przed zdarzeniem, które je zmieniło, przy czym za istniejące (zastane) stosunki wodne powinny być uznawane nawet te, które nie są stosunkami modelowymi czy wzorcowymi. Wobec tego, zmiana stosunków wodnych w rozumieniu art. 29 ustawy Prawo wodne ma miejsce nawet wówczas, gdy dochodzi jedynie do nasilenia się, spotęgowania istniejących już wcześniej oddziaływań. Innymi słowy Sąd stwierdził, że niniejsze postępowanie nie może być prowadzone w celu uregulowania wszystkich problemów związanych z zalewaniem działek wnioskodawców wodami opadowymi, a jedynie w celu ustalenia, czy stosunki wodne po dokonaniu nadsypania działek zmieniły się (pogorszyły) i czy nastąpiło to ze szkodą dla nieruchomości wnioskodawców i czy pomiędzy tym nadsypaniem i szkodą istnieje związek przyczynowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00