Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 listopada 2017 r., sygn. III SA/Kr 891/17
Służba celna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Kutzner Sędziowie WSA Bożenna Blitek (spr.) WSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant Aleksandra Grabiec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2017 r. sprawy ze skargi E. M. na czynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 19 maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie propozycji zatrudnienia dla funkcjonariusza I. stwierdza bezskuteczność czynności Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 19 maja 2017 r. nr [...], II. uznaje obowiązek Dyrektora Izby Administracji Skarbowej do przedłożenia skarżącej pisemnej propozycji warunków zatrudnienia albo pełnienia służby, która uwzględnia posiadane kwalifikacje i przebieg dotychczasowej służby skarżącej, a także dotychczasowe jej miejsce zamieszkania.
Uzasadnienie
W dniu 4 sierpnia 2017 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wpłynęła skarga E. M. dotycząca złożonej skarżącej przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej propozycji pracy w Krajowej Administracji Skarbowej. Skarga ta została przekazana tutejszemu Sądowi przez organ, którego działanie zaskarżono, wraz z aktami osobowymi skarżącej i odpowiedzią na skargę.
Jak wynika z przekazanych przez organ wraz ze skargą akt osobowych, skarżąca E. M. rozpoczęła pracę w Urzędzie Celnym w dniu [...] 1995 r. w charakterze młodszego kontrolera celnego na podstawie umowy o pracę. Pismem z dnia 6 czerwca 2000 r. Dyrektor Urzędu Celnego złożył skarżącej propozycję mianowania do służby stałej w Urzędzie Celnym na stanowisku kontrolera celnego, którą to propozycję skarżąca przyjęła i składając ślubowanie w dniu 29 czerwca 2000 r. została mianowana aktem mianowania z dniem 1 lipca 2000 r. do służby stałej w Urzędzie Celnym na stanowisko kontrolera celnego przy nadaniu stopnia służbowego starszego rewidenta celnego (k. 66-70 akt adm.). Kolejnymi zmianami do aktu mianowania, z dniem 1 października 2006 r. nadano skarżącej E. M. stopień służbowy - młodszy dyspozytor celny (k. 138 akt adm.); z dniem 21 września 2009 r. awansowano na stanowisko służbowe - starszy kontroler celny w Izbie Celnej (k. 169); z dniem 30 listopada 2009 r. mianowano na stopień służbowy - rachmistrz celny w korpusie podoficerów Służby Celnej (k. 173 akt adm.); z dniem 21 września 2010 r. mianowano na stopień służbowy - starszy rachmistrz celny w korpusie podoficerów Służby Celnej (k. 179 akt adm.); z dniem 21 września 2014 r. mianowano na stopień służbowy - młodszy aspirant celny w korpusie aspirantów Służby Celnej (k. 256 akt adm.), a z dniem 5 lutego 2016 r. awansowano na stanowisko służbowe - ekspert Służby Celnej (stanowisko z kategorii stanowisk eksperckich) w Wydziale [...] (k. 274 akt adm.).