Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 listopada 2017 r., sygn. II SA/Gd 503/17

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Protokolant Starszy Sekretarz sądowy Marta Sankiewicz po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2017 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A. P. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 26 czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

A. P. wniósł skargę na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 26 czerwca 2017 r., utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 14 grudnia 2015 r. o nakazie rozbiórki wybudowanego w warunkach samowoli budowlanej na terenie działki nr [..], obr. ew. J. gmina K., parterowego obiektu budowlanego, nietrwale związanego z gruntem, pełniącego funkcję zaplecza rybackiego, składającego się z barakowozu z dobudowanym tarasem częściowo zadaszonym, o wymiarach 7,20 m na 0,5 m (w tym barakowóz 6,20 m na 2,50 m).

Zaskarżoną decyzję podjęto w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

W toku wszczętego z urzędu postępowania w sprawie samowolnego wybudowania obiektu budowlanego na działce nr [..], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przeprowadził kontrolę stanu zabudowy na przedmiotowej działce pod kątem oceny jej legalności. Kontrola przeprowadzona w dniach 15 lipca 2015 r. i 21 września 2015 r. wykazała, że na działce zlokalizowany jest parterowy, niepodpiwniczony obiekt budowlany o konstrukcji drewnianej, posadowiony na bloczkach betonowych, nietrwale związany z gruntem. Ustalono, że obiekt składa się z barakowozu obitego deskami z dachem dwuspadowym, krytym papą do którego dobudowany jest taras drewniany na słupach drewnianych, częściowo zadaszony z dachem dwuspadowym krytym papą trapezową, z konstrukcją dachu zamocowaną do barakowozu. Obiekt nie posiada przyłącza do mediów. Wymiary obiektu w rzucie wynoszą 7,20 m na 5,0 m, w tym barakowóz 6,20 m na 2,50 m, wymiary zadaszenia nad tarasem wynoszą 3,78 m na 2,5 m. Od strony zachodniej wykonana jest ścianka z desek na zakładkę osłaniająca od wiatrów. Obiekt pełni funkcję gospodarczą - zaplecza do hodowli raków w jeziorze M. Według oświadczenia złożonego do protokołu A. P. nabył działkę około 12 lat temu, na której stał już przedmiotowy barakowóz ustawiony w latach 80-tych przez poprzedniego właściciela. Barakowóz został wyremontowany i rozbudowany do obecnej formy około trzy lata temu, tj. został podniesiony w celu wykonania wzmocnienia ramy nośnej i wykonania nowych fundamentów na gruncie, w miejscu starego fundamentu ułożono nowe bloczki -pustaki betonowe pod ramą, które są zakryte kamieniami. Według oświadczenia A. P. barakowóz nie zmienił miejsca lokalizacji. Na wykonane roboty nie uzyskał pozwolenia na budowę ani nie dokonał zgłoszenia. W toku postępowania ustalono, że działka nr [..] położona jest na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonym uchwałą Rady Gminy z dnia 5 lutego 2008 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00