Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 15 listopada 2017 r., sygn. III SA/Gd 698/17
Prawo pomocy
Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku Adam Osik po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2017 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku A siedzibą w K. o przyznanie prawa pomocy w sprawie z jej skargi na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 26 czerwca 2017 r., nr [...] w przedmiocie zajęcia towaru postanawia: odmówić wnioskodawcy przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.
Uzasadnienie
A z siedzibą w K., reprezentowana przez zawodowego pełnomocnika - adwokata J. K. prowadzącego Kancelarię Adwokacką z siedzibą w L. - w skardze na opisaną wyżej decyzję wniosła o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym przez zwolnienie od kosztów sądowych.
W nadesłanym na wezwanie Sądu formularzu urzędowym PPPr wniosku o przyznanie prawa pomocy strona skarżąca oświadczyła, że prowadzi działalność w zakresie sprzedaży hurtowej wyrobów chemicznych, sprzedaży hurtowej kwiatów i roślin, sprzedaży hurtowej pozostałych półproduktów, sprzedaży hurtowej niewyspecjalizowanej, pozostałej sprzedaży detalicznej prowadzonej poza sklepem, sprzedaży hurtowej owoców i warzyw, sprzedaży hurtowej mięsa i inne. Spółka uzasadniając wniosek wyjaśniła, że znajduje się w wyjątkowo złej sytuacji finansowej, nie ma żadnych oszczędności, z których mogłaby pokryć opłatę sądową, nie ma również możliwości zaciągnięcia pożyczki. Spółka stwierdziła, że zajęcie kontenera sprawiło, iż znalazła się ona na skraju ubóstwa, utraciła płynność finansową, kontrahenci utracili zaufanie, przez co firma nie dostaje nowych zleceń. Spółka przestała kogokolwiek zatrudniać, a jedynym zatrudnionym jest dyrektor, który nie otrzymuje wynagrodzenia. Ogromne straty wywołane zajęciem kontenera (sprowadzające się do kosztów ściągnięcia kontenera - ok. [...] USD, utraconego zarobku w kwocie ok. [...] USD) zmusiły firmę do likwidacji poprzez zbycie zaplecza biurowego, zwolnienie pracowników, sprzedaż samochodów. Wysokość kapitału zakładowego Spółki wynosi [...] hrywien, co stanowi równowartość [...] zł. Spółka nie posiada majątku ani środków finansowych. Spółka nie posiada żadnych środków trwałych, zaś za ostatni rok obrotowy Spółka nie osiągnęła żadnego zysku. Spółka nie posiada środków pieniężnych na rachunku bankowym o wskazanym we wniosku numerze. Spółka dodała, że nie posiada żadnych środków w kasie, nie posiada żadnego majątku ani oszczędności. Brak środków na bieżące zobowiązania sprawił, że Spółka ma liczne zadłużenia. Według Spółki niezwolnienie od opłaty sądowej pozbawi ją prawa do sądu i obrony swych praw.