Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 października 2017 r., sygn. I SA/Wr 822/17

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędziowie: Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant: Paweł Poźniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 października 2017 r. sprawy ze skargi: J. C. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

JSygn. akt I SA/Wr 822/17

UZASADNIENIE

Przedmiotem skargi J. C. (dalej: Wnioskodawca, Zainteresowany, Skarżący) jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 maja 2017 r. nr 0112-KDIL3-2.4011.26.2017.2.MKA w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania renty inwalidzkiej wypłacanej przez Hiszpanię osobie zamieszkałej w Polsce.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca ma miejsce zamieszkania w Polsce. W latach 1999 - 2000 pracował na kontrakcie w Hiszpanii w charakterze górnika w kopalni węgla kamiennego. Po przebytej operacji raka wrócił do Polski, gdzie kontynuował leczenie będąc na rencie. Ponownie wyjechał do Hiszpanii w 2003 r. i pracował tam do 2012 r., do chwili wykrycia u niego innej postaci raka. Po przebytej kolejnej operacji jest osobą czterokończynowo sparaliżowaną, niezdolną do samodzielnej egzystencji, wymaga pełnej całodobowej opieki. Od maja 2013 r. otrzymuje z Hiszpanii rentę inwalidzką, której 41% stanowi dodatek pielęgnacyjny. Renta ta, jako świadczenie z tytułu ciężkiego inwalidztwa, nie podlega w Hiszpanii opodatkowaniu. Osoby z ciężkim inwalidztwem zwolnione są w Hiszpanii z odprowadzania podatku (art. 61 real decreto 439/2007 z 30 marca). Renta jest przekazywana na konto bankowe Wnioskodawcy w Hiszpanii.

Wnioskodawca leczył się w Hiszpanii do sierpnia 2014 r., gdyż ciężki stan zdrowia uniemożliwiał mu wcześniejszy powrót do kraju. Choroba skutkowała radykalnymi zmianami w życiu całej rodziny, łącznie z przeprowadzką do miasta dla zapewnienia dostępu do szpitali i opieki medycznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00