Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 października 2017 r., sygn. IV SA/Po 618/17

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Józef Maleszewski Sędziowie WSA Izabela Bąk-Marciniak (spr.) WSA Maciej Busz Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 października 2017 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Inspektor Nadzoru Budowlanego w P. z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych oddala skargę

Uzasadnienie

Sygn. akt IV SA/Po [...]

Uzasadnienie

Decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. z dnia 03 grudnia 2015 r. nr [...]) orzeczono o odstąpieniu od nałożenia obowiązków wymienionych w art. 51 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego w sprawie otworu okiennego o wymiarach 0,56 mx 1,16 m przynależnego do lokalu nr [...] oraz otworu okiennego o wym. 1,74 m x 1,87 m przynależnego do lokalu nr [...], oba otwory umiejscowione są w ścianie (graniczącej z działką nr [...]) budynku położonego w G. przy ul. [...]".

W uzasadnieniu swojej decyzji organ I instancji wskazał, że pismem z dnia 02 sierpnia 2004 r. PINB zawiadomił o wszczęciu postępowania w sprawie legalności wybicia okien od strony działki nr [...] w przedmiotowym budynku. W dniu 27 sierpnia 2004 r. E. K. - współwłaściciel nieruchomości przy ul. [...] - złożył w PINB pismo, w którym wskazał, że: "okno w budynku frontowym (lok. Nr [...]) od strony dz. nr [...] istnieje od 1933 roku z zachowaniem wszelkich legalności przy budowie obiektu frontowego. Natomiast aktualny rozmiar okna czterokrotnie powiększony- wybito podczas generalnego remontu w roku 1978 na wniosek Komitetu Osiedlowego nr II i S. M. z udziałem Urzędu Miejskiego (Wydz. I.T i O.S.W''), który zlecił wykonawcy remontu W.P. U.R. w P. Oddział G. wybicie ww. okna. Dotyczy to także wybicia małego okienka na drugim piętrze w lok. Nr 6- nastąpiła likwidacja małego okienka w dachu budynku- wszystko na koszt właściciela, który był przeciwny tej decyzji właśnie z tego powodu". W dniu 01 września 2004 r. PINB przeprowadził kontrolę, podczas której ustalono: "z przedłożonej przez właściciela dokumentacji z 1932r. (dokumentacja projektowa) wynika, że w budynku frontowym od strony działki nr [...] nie występują otwory okienne. Z przedłożonej dokumentacji przez pana K. - pismo Urzędu Miejskiego l.dz. [...] z dn. [...], z załączonego protokołu konieczności wynika, wykucie nowych otworów okiennych do mieszkań lokatorskich - w liczbie 3. Faktycznie wykonano 2 okna. Jedno mieści się na I piętrze- okno trójdzielne- lokal nr 4- pokój. Drugie okno na II piętrze w mieszkaniu nr [...] - okno w kuchni- zamiast okna dachowego ".S. K. wniósł do protokołu uwagi, że: "okno w lokalu nr [...] o małych rozmiarach istniało od początku budowy obiektu w 1935r. Natomiast ww. opisane zmiany nastąpiły mimo sprzeciwu właściciela budynku, który został poinformowany przez urzędnika miejskiego oraz "blokowego", że "kamienicznik" nie ma tu nic do gadania, decyduje Komitet O.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00