Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 5 października 2017 r., sygn. I SA/Ol 396/17
Środki unijne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Przemysław Krzykowski (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Renata Kantecka,, sędzia WSA Jolanta Strumiłło, Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu Olsztynie na rozprawie w dniu 5 października 2017r. sprawy ze skargi M. H. na informację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (obecnie Zarządu Województwa) z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie nieuwzględnienia protestu I. stwierdza, że ocena projektu została przeprowadzona w sposób naruszający prawo i naruszenie to miało istotny wpływ na wynik oceny i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Zarząd Województwa, II. zasądza od Zarządu Województwa na rzecz skarżącego kwotę 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
M.H. złożył wniosek o dofinansowanie projektu nr "[...]" pt.: "Termomodernizacja hali usługowej usytuowanej w E. przy ul. "[...]"" do konkursu nr "[...]" ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014 - 2020 w ramach Osi priorytetowej - Efektywność energetyczna "[...]".
Przedmiotem projektu była termomodernizacja obiektu hali usługowej o powierzchni 11.014,3 m³. Złożony przez stronę wniosek przeszedł pozytywnie weryfikację wymogów formalnych i został przedłożony do oceny formalno - merytorycznej Komisji Oceny Projektów, która stwierdziła, iż nie spełnia on kryteriów merytorycznych ogólnych (obligatoryjnych): nr 1 "Możliwość uzyskania da finansowania przez projekt" oraz nr 8 "Wskaźniki". W uzasadnieniu informacji o negatywnej ocenie projektu z dnia "[...]" Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, działając jako Instytucja Pośrednicząca (dalej również jako: "IP"), wskazał, że w dokumentacji aplikacyjnej (np. audytu energetycznego budynku, zał. nr 5 Wyciąg dokumentacji technicznej) podano, że projektuje się docieplenie dachu w celu uzyskania wymaganych parametrów termoizolacyjnych przegrody według warunków technicznych określonych na rok 2017. Wobec tego budynek nie będzie charakteryzował się obowiązującymi od 2021 r. warunkami technicznymi, które zostały określone w środkach wykonawczych do dyrektywy 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. W związku z tym, że RPO jest realizowany do 2023r., w RPO WiM 2014-2020 jako wiążące przyjęto wskaźniki dotyczące charakterystyki energetycznej budynków obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. Powyższe jest zgodne ze Strategią klimatyczną UE, zapisami Dyrektywy 2010/31/UE, Dyrektywy 2012/27/UE. a także ustawy o efektywności energetycznej oraz wpisuje się w realizację celów określonych dla Polski w zakresie poprawy efektywności energetycznej, o których mowa m.in. w Krajowym Planie Działań dotyczących efektywności energetycznej dla Polski.