Uchwała rady gminy a obowiązek przypisania wszystkich miejscowości do obwodów szkolnych - Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 października 2017 r., sygn. II SA/Ol 664/17
Uchwała dotycząca dostosowania sieci szkół podstawowych musi spełniać wymogi ustawowe, w szczególności zapewniać możliwość spełniania obowiązku szkolnego przez wszystkie dzieci zamieszkujące na terenie gminy, poprzez odpowiednie określenie granic obwodów szkół podstawowych.
Oświata
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Matuszak Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędzia WSA Beata Jezielska (spr.) Protokolant specjalista Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2017 r. sprawy ze skargi Wojewody Warmińsko-Mazurskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Suszu z dnia 30 marca 2017 r. nr XXI/220/2017 w przedmiocie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały.
Uzasadnienie
W dniu 30 marca 2017r. Rada Miejska w Suszu, powołując się na art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2016r. poz. 446 ze zm., dalej jako: u.s.g.) oraz art. 206 ust. 1, 2, 3 i 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017r., poz. 60, dalej jako: P.w.u.p.o ), podjęła w dniu 30 marca 2017r. uchwałę Nr XXI/220/2017 w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.
Na powyższą uchwałę skargę to tut. Sądu wniósł Wojewoda Warmińsko-Mazurski, reprezentowany przez r.pr. E. S.-W., żądając stwierdzenia jej nieważności. W uzasadnieniu podano, że w ocenie organu nadzoru uchwała narusza obowiązujące prawo. Stosownie bowiem do art. 206 P.w.u.p.o. rada gminy winna podjąć uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą - Prawo oświatowe i uchwała ta winna określać między innymi plan sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez gminę, a także granice obwodów publicznych szkół podstawowych, mających siedzibę na obszarze gminy, prowadzonych przez gminę, a także inne organy na okres od dnia 1 września 2017r. do dnia 31 sierpnia 2019r. Winna także określać projekt planu sieci publicznych ośmioletnich szkół podstawowych prowadzonych przez gminę i granice ich obwodów obowiązującego od dnia 1 września 2019r. Rada miejska w Suszu uchwaliła w dniu 15 lutego 2017r. projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Uchwała ta, stosownie do art. 208 P.w.u.p.o., została przekazana właściwemu kuratorowi oświaty celem zaopiniowania. Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w dniu 13 lutego 2017r. wydał opinię warunkową, podnosząc że Szkoła Podstawowa w Piotrkowie, dla której organem prowadzącym jest stowarzyszenie, nie może być ujęta w planie sieci publicznych szkół podstawowych określanym przez gminę. W związku z tym w zaskarżonej uchwale uwzględniono opinię Kuratora i wykreślono wszystkie zapisy dotyczące Szkoły Podstawowej w Piotrkowie, w tym zapisy odnoszące się do obwodu tej szkoły, obejmującego miejscowości: Chelmżyca, Falknowo, Falknowo Małe, Grabowiec i Zofiówka. Miejscowości te nie zostały przypisane do żadnego obwodu szkół podstawowych prowadzonych przez gminę. Podniesiono, że stosownie do art. 39 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (powinno być - ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe), który znajduje w tej sprawie zastosowanie w związku z art. 210 ust. 5 P.w.u.p.o., sieć publicznych szkół podstawowych powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający wszystkim dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego. Pominięcie wskazanych miejscowości skutkuje tym, iż dzieci z tych miejscowości nie mają zapewnionego spełnienia obowiązku szkolnego w szkołach prowadzonych przez gminę, na co zwrócił uwagę także Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, wnosząc uwagi do projektu uchwały.