Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 października 2017 r., sygn. I SA/Łd 413/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk - Drozda Sędzia WSA Paweł Kowalski Protokolant: St. sekretarz sądowy Dominika Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 października 2017 r. sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł.) z dnia [...] roku nr UNP: [...] [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od marca do listopada 2014 roku oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do odliczenia w następnych okresach rozliczeniowych za grudzień 2014 roku oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. z [...]r., którą określono A spółce z o.o. w Ł. zobowiązanie podatkowe w podatku VAT za: marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik i listopad 2014 r. oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do odliczenia w następnych okresach rozliczeniowych za grudzień 2014 r.

Wymienioną decyzją z [...] r. organ pierwszej instancji, na podstawie art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit.a, w związku z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm.), odmówił spółce A prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur, na których jako ich wystawcy figurowały następujące spółki z o.o.: B w K., C w P. oraz D w P..

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że transakcje zakupu oleju napędowego udokumentowane fakturami, na których jako sprzedawcy występują w/w spółki nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a strona nie dochowała należytej staranności przy zawieraniu transakcji zakupu oleju napędowego od tych podmiotów. Ponadto organ podniósł, że stosownie do faktury nr [...] wystawionej przez E spółkę z o.o. w O. w dniu 4 listopada 2014 r. podatnik dokonał zakupu zbiornika o pojemności 50 tysięcy litrów wraz z pompą ciśnieniową szybkiego wydawania i sprzętem. Fakturę tę strona ujęła w ewidencji zakupu w listopadzie 2014r. i odliczyła podatek naliczony. Organ wskazał też, że przedmiotowego zbiornika nie ujęto w ewidencji środków trwałych, zaś z dniem 14 listopada 2014 r. spółka A zaprzestała sprzedaży paliw. Zdaniem organu nabyty przez spółkę zbiornik wraz z pompą ciśnieniową i sprzętem nie był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00