Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 października 2017 r., sygn. I SA/Łd 705/17
Interpretacje podatkowe; Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Joanna Tarno Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Protokolant: St. sekretarz sądowy Dominika Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2017 r. sprawy ze skargi A Spółki Akcyjnej z siedzibą w Ł. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych w związku z wynajmem pojazdów 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, postanowieniem z [...] r., utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K., działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów z [...] r., którym odmówiono A S.A. w Ł. wszczęcia postępowania w sprawie wniosku wspólnego o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych w związku z wynajmem pojazdów.
W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
A S.A., B spółka z o.o., C spółka z o.o. oraz D spółka z o.o. są właścicielami oraz leasingobiorcami pojazdów samochodowych. Są to zarówno samochody osobowe w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych jak i samochody ciężarowe. Spółki zamierzają zawrzeć między sobą umowy ramowe najmu (dalej: "umowy"), na podstawie których będą pomiędzy sobą wynajmować te pojazdy. Oznacza to, że każda ze spółek może występować zarówno w roli wynajmującego, jak i najemcy. Umożliwi to korzystanie przez najemców z takiego pojazdu, jaki w danym momencie będzie w danej spółce potrzebny. Stosownie do umów, wynagrodzenie za oddanie pojazdu samochodowego do używania będzie składać się z następujących składników:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right