Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 października 2017 r., sygn. III SA/Łd 703/17

Drogi publiczne

 

Dnia 4 października 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, Sędziowie Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, , Protokolant Starszy sekretarz sądowy - Dorota Czubak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 października 2017 roku sprawy ze skargi W.Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazania przywrócenia pasa drogowego do stanu poprzedniego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz W. Z kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 k.p.a. oraz art. 36 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r., poz. 1440), Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] nakazującą W. Z. przywrócenie do stanu poprzedniego pasa drogi powiatowej ul. [...] w [...] poprzez usunięcie tymczasowego obiektu handlowego na działce nr 29/33 w obr. [...].

W uzasadnieniu organ II instancji podniósł, że decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta [...] nakazał W. Z. przywrócenie do stanu poprzedniego pasa drogi powiatowej ul. [...] w [...] poprzez usunięcie tymczasowego obiektu handlowego na działce nr 29/33 w obr. [...]. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że w dniu 21 października 2016 r. podczas kontroli dzielnicy [...] pracownik Zarządu Dróg i Transportu UMŁ stwierdził obecność tymczasowego obiektu handlowego w pasie drogowym ul. [...] przy cmentarzu [...]. W dniu 16 listopada 2016 r. organ dokonał pomiaru według rzutu poziomego i stwierdził, iż wynosi on 19,33 m2. Zarządca drogi wyznaczył miejsca przeznaczone wyłącznie do handlu stoiskowego kwiatami i zniczami, położone przy murze cmentarza [...] - po południowej stronie II bramy, których ciąg oznaczono jako sektor C. W związku z dużym zainteresowaniem osób prowadzących tam handel, umożliwiono rezerwację części miejsc w omawianym sektorze (od nr 1 do nr 8) na stoiska tzw. "całoroczne" (minimum 10 m-cy w ciągu roku kalendarzowego). Wskazany wyżej obiekt handlowy umieszczono w obrysie wyznaczonego stoiska handlowego o powierzchni 18 m2 (oznaczonego nr 1 - w sektorze C). Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta [...] udzielił skarżącej zezwolenia na umieszczenie w wyżej wymienionym miejscu w okresie od 1 lutego 2016 r. do 31 stycznia 2017 r. stoiska handlowego na prawach wyłączności w celu prowadzenia sprzedaży kwiatów i zniczy. Organ I instancji stwierdził, że zezwolenie na zajęcie pasa drogowego dla umieszczenia stoiska nie uprawniało skarżącej do posadowienia w jego miejscu obiektu handlowego, nawet jeżeli podstawę jego konstrukcji stanowi przyczepa samochodowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00