Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 października 2017 r., sygn. I SA/Łd 639/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Adamczyk (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Bogusław Klimowicz Sędzia WSA Cezary Koziński Protokolant: st. sekretarz sądowy Dominika Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 października 2017 r. sprawy ze skargi H. C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr UNP: [...] [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za wrzesień, październik 2012 r. oraz styczeń 2013 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. dnia [...] r. określającą H. C. wysokość zobowiązania w podatku od towarów i usług za wrzesień, październik 2012 r. oraz styczeń 2013 r.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji wskazano, że Podatniczka w rejestrze nabyć za wrzesień 2012 r. zaewidencjonowała m. in. faktury dotyczące zakupu krawatów, na których jako wystawcy widnieją następujące podmioty:

1. A Sp. z o.o., ul. A 16a, [...] W., NIP [...],

2. B Sp. z o.o., B 8 lok. 9, [...] W., NIP [...].

Natomiast w rejestrze nabyć za styczeń 2013 r. wykazała m. in. faktury dotyczące zakupu krawatów i spinek, na których jako wystawca widnieje:

3. C Sp. z o.o., B 8 lok. 9, [...] W., NIP [...].

Ustalono, że Strona dokonywała odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych przez ww. firmy, które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji gospodarczych, dotyczących zakupu towarów i usług.

Powyższe, zdaniem organu I instancji, stanowi naruszenie przepisu art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00