Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 października 2017 r., sygn. II SA/Gd 402/17

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Mariola Jaroszewska,, Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Małgorzata Kuba, po rozpoznaniu w dniu 27 września 2017r. na rozprawie sprawy ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 12 kwietnia 2017 r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej Spółdzielni Mieszkaniowej kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Będąca przedmiotem niniejszej sprawy skarga A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 12 kwietnia 2017 r., nr [..] wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

W dniu 2 lutego 2016 r. B. ("inwestor") złożyła w Urzędzie Miasta wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z częścią usługowo - handlową (usługi - biura, usługi drobne - szewc, fryzjer, zegarmistrz, banki, poczta, gabinety lekarskie itp.) na terenie działki oznaczonej nr [..], obręb [..], położonej przy ul. O. w G. We wniosku wskazała - jako działki potrzebne na dojazd oraz infrastrukturę - działki o numerach: [..]-[..] obręb [..]. Określiła też, że planowany budynek ma mieć: 11 kondygnacji nadziemnych, wysokość - 35 m, garaż podziemny wychodzący poza obrys parteru, powierzchnię zabudowy - ok. 523 m2, powierzchnię użytkową mieszkań - ok. 3300 m2 , powierzchnię użytkową usług i handlu - ok. 180 m2, dach płaski, szerokość frontu

- ok. 42,90 m w nawiązaniu do budynków sąsiednich. Wskazała również, że ściany szczytowe budynku mają być usytuowane na granicy działki z możliwością zastosowania wykuszy i cofnięć.

W toku postępowania wyjaśniającego przygotowana została analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu. W piśmie z 1 marca 2016 r. Zarząd Dróg i Zieleni wniósł o ujęcie w decyzji następujących uwarunkowań: dostęp do drogi publicznej - od ulicy O. poprzez działki nr [..] i nr [..] obręb [..] po uregulowaniu spraw terenowo - prawnych; należy opracować i przedłożyć do zaopiniowania w Zarządzie Dróg i Zieleni koncepcję obsługi komunikacyjnej wraz z analizą ruchu w celu określenia wpływu planowanej inwestycji na istniejący układ drogowy; w przypadku pogorszenia warunków komunikacyjnych przez planowaną inwestycję inwestor zostanie zobowiązany do przebudowy układu drogowego na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1440 ze zm.) - w skrócie "ustawa o drogach publicznych"; projekt obsługi komunikacyjnej planowanej inwestycji oraz sieci i przyłączy lokalizowanych w pasach drogowych dróg publicznych ul. O. i M. wymagają uzgodnienia w Zarządzie Dróg i Zieleni. Inwestor przedłożył wstępną koncepcję zabudowy działki nr [..], obręb [..], a uczestnik postępowania M. D.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00