Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 4 października 2017 r., sygn. II SA/Bd 514/17

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Grzegorz Saniewski (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Elżbieta Piechowiak sędzia WSA Joanna Brzezińska Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 października 2017 r. sprawy ze skargi K. L.-K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2011 r. nr [...] Prezydent B. (zwany dalej "Prezydentem") nakazał skarżącej K. L. - K. oraz P. K., współwłaścicielom nieruchomości położonej w B. przy ul. [...], przyłączenie tej nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej.

Nakazany obowiązek został wskazany w tytule wykonawczy wydanym przez tegoż Prezydenta w dniu [...] listopada 2014 r. nr [...].

Postanowieniem z dnia [...] września 2016 r. nr [...] Prezydent M. B. nałożył na skarżącą grzywnę w wysokości [...] zł w celu przymuszenia do wykonania obowiązku objętego tytułem wykonawczym z dnia [...] listopada 2014 r.

Prezydent podniósł, że stosownie do art. 7 § 2 ustawy z dnia [...] czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tj. Z 2016 r. poz. 599 ze zm., zwanej w skrócie "u.p.e.a.") organ egzekucyjny stosuje środki egzekucyjne, które prowadzą bezpośrednio do wykonania obowiązku, a spośród kilku takich środków - środki najmniej uciążliwe dla zobowiązanego, co wiąże się z zasadą celowości. Stosownie do art. 119 § 1 i 2 u.p.e.a. grzywnę w celu przymuszenia nakłada się, gdy egzekucja dotyczy spełnienia przez zobowiązanego obowiązku znoszenia lub zaniechania albo obowiązku wykonania czynności, a w szczególności czynności, której z powodu jej charakteru nie może spełnić inna osoba za zobowiązanego, a ponadto także gdy nie jest celowe zastosowanie innego środka egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym. Wykonanie zastępcze stosuje się zaś, gdy egzekucja dotyczy obowiązku wykonania czynności, którą można zlecić innej osobie do wykonania za zobowiązanego na jego koszt (art. 127 u.p.e.a.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00