Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 września 2017 r., sygn. I SA/Wr 507/17
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędziowie: Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędzia WSA Kamila Paszowska-Wojnar (sprawozdawca), Protokolant: Paweł Poźniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 września 2017 r. sprawy ze skargi A reprezentowanej przez B S.A. z siedzibą w L. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] r. numer [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz A reprezentowanej przez B S.A. z siedzibą w L. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Postępowanie przed organami podatkowymi.
1.1. Przedmiotem skargi A reprezentowanej przez B S.A. (dalej: Skarżący, Wnioskodawca) jest indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego z dnia [...] r., nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wysokości przychodu podatkowego z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej - w oparciu o przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 oraz art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy z dnia z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm., dalej: ustawa o CIT), która to interpretacja została wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w K., działającego w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów.
1.2. We wniosku z dnia 14.12.2016 r. przedstawione zostało przez Wnioskodawcę następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
B S.A. (dalej: B) jako spółka dominująca w grupie kapitałowej C oraz spółki od niej zależne zawarły umowę o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej (D) w rozumieniu przepisów ustawy o CIT. Zgodnie z tą umową C została wyznaczona na spółkę reprezentującą A (Wnioskodawcę) w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o PIT oraz przepisów Ordynacji podatkowej. Pierwszy rok podatkowy Wnioskodawcy rozpoczął się 01.01.2016 r. Spółka wchodząca w skład A jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT rozliczający ten podatek jako odrębny od A podatnik VAT - za okresy miesięczne. Spółka ta przewiduje objęcie udziałów w innej krajowej spółce kapitałowej (dalej: Inna Spółka), przy czym objęcie udziałów ma nastąpić przez wniesienie części składników majątkowych Spółki tj. towarów i usług w rozumieniu ustawy o VAT (dalej jako: aport), które w związku z ich wniesieniem do Innej Spółki będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, a aport nie będzie stanowić przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Spółka przewiduje realizację tej operacji w sposób następujący: