Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 września 2017 r., sygn. II SA/Wa 294/17
Dostęp do informacji publicznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk, Sędziowie WSA Piotr Borowiecki, Danuta Kania (spr.), Protokolant specjalista Aleksandra Weiher, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września 2017 r. sprawy ze skargi Fundacji [...] z siedzibą w [...] na decyzję Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego 1) stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji z dnia [...] września 2016 r. nr [...], 2) zasądza od Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego na rzecz skarżącej Fundacji [...] z siedzibą w [...] kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu [...] lipca 2016 r. Fundacja [...] z siedzibą w M. (dalej również jako: "Wnioskodawca", "Fundacja"), wystąpiła do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (dalej również jako: "PKN") z wnioskiem o udostępnienie w celu ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego poprzez udostępnienie w celach niekomercyjnych wszystkich Polskich Norm znajdujących się w posiadaniu PKN. Fundacja wystąpiła o udostępnienie ww. informacji w formie edytowalnych plików na wskazany adres poczty elektronicznej.
Decyzją z dnia [...] września 2016 r. nr [...] Prezes PKN, powołując w podstawie prawnej art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz. U. z 2016 r., poz. 352 ze zm.), odmówił udostępnienia treści wszystkich Polskich Norm w sposób wskazany we wniosku.
W dniu [...] września 2016 r. do Prezesa PKN wpłynął wniosek Fundacji z dnia [...] września 2016 r. o ponowne rozpatrzenie sprawy, w którym zarzuciła naruszenie:
1) art. 23 ust 1 pkt 4 ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, poprzez odmowę udostępnienia informacji do ponownego wykorzystania mimo braku ku temu przesłanek, szczególnie poprzez uznanie, że ustawa szczególna odmiennie reguluje dostęp do informacji sektora publicznego do ponownego wykorzystania oraz że ocena celu, dla którego informacja ma być wykorzystana przez podmiot zobowiązany może być podstawą do wydania decyzji odmawiającej dostępu do informacji sektora publicznego do ponownego wykorzystania,