Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 27 września 2017 r., sygn. II SA/Sz 756/17

Drogi publiczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel,, Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 września 2017 r. sprawy ze skargi M. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę

Uzasadnienie

1. Decyzją z dnia [...] nr [...] Starosta C., działając na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 541, dalej przywoływana jako: "u.z.Kk"), w związku z otrzymaniem wniosku Komendanta Wojewódzkiego Policji w S. z dnia 27 lutego 2016 r. o skierowanie M. T. na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w zakresie posiadanych uprawnień, jak też na badania psychologiczne, orzekł o zatrzymaniu M. T. prawa jazdy kategorii [...] (dokument nr [...], druk nr: [...] wydany przez Starostę C. w dniu 14 maja 2010 r.), do czasu uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje kierowcy, w związku z przekroczeniem liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

2. Kwestionując wskazaną decyzję M. T. (dalej przywoływany jako: "Skarżący"), złożył od niej odwołanie, zarzucając naruszenie art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami i art. 7 ust. 1 pkt 5 u.z.Kk, poprzez niewłaściwe ich zastosowanie polegające na przyjęciu, że w rozpatrywanej sprawie wystąpiły okoliczności skutkujące nałożeniem obowiązku sprawdzenia kwalifikacji, gdy tymczasem w ocenie odwołującego przesłanka z art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami nie wystąpiła, ponieważ wykroczenie objęte wyrokiem Sądu Rejonowego z dnia 9 września 2016 r. nie skutkowało przekroczeniem 24 punktów karnych w przyjętym okresie rozliczeniowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00