Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 14 września 2017 r., sygn. II SA/Sz 715/17

Inspekcja pracy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.),, Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Białas-Gołąb, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 września 2017 r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Inspektora Pracy w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie inspekcji pracy oddala skargę.

Uzasadnienie

Inspektor Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w S. Oddział

w K., po przeprowadzeniu kontroli w dniach [...] r.,

[...] oraz [...] r. w podmiocie [...] Spółka A.

w związku z wypadkiem, któremu uległ pracownik Spółki, wydał w dniu [...] r. nakaz nr [...] zawierający trzy decyzje z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy z terminem wykonania do dnia 7 kwietnia 2017 r. o treści:

1. Opracować i udostępnić pracownikom do stałego korzystania instrukcję bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącą wykonywania prac związanych

z udrożnieniem leja zasypowego miału do kruszarek w przypadku zawieszenia się miału.

2. Ustalić sposoby rejestracji nieprawidłowości i metody ich usuwania po przeprowadzeniu kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy ze szczególnym uwzględnieniem organizacji procesów pracy, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych.

3. Dokonać aktualizacji oceny ryzyka zawodowego występującego przy wykonywaniu prac na stanowisko pracy brykieciarza, ze szczegółowym uwzględnieniem zagrożenia związanego z możliwością pochwycenia przez maszyny lub elementy maszyn będące w ruchu, oraz poinformować pracowników o wynikach dokonanych ocen oraz o zasadach ochrony przed ustalonymi zagrożeniami.

Spółka wniosła odwołanie od decyzji nr 1 i 2 nakazu, zarzucając brak podstaw faktycznych do wydania powyższych decyzji. W ocenie strony, aktualnie obowiązujące w zakładzie instrukcje technologiczne dotyczące obsługi linii do produkcji brykietu spełnią wymogi przepisu § 41 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś instrukcja technologiczna obsługi urządzeń transportu miału ze zbiorników miału do mieszalników opisuje w punktach 3, 8.2, 8.3 obowiązki kontrolne i raportowania ich nieprawidłowości, w tym konieczne czynności kontrolne przed uruchomieniem urządzeń i wskazuje, kto powinien je wykonać.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00