Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 28 września 2017 r., sygn. II SA/Rz 868/17

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Paweł Zaborniak spr. po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 września 2017 r. sprawy ze sprzeciwu M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy - oddala sprzeciw -

Uzasadnienie

Przedmiotem sprzeciwu M.B. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego, dalej "Kolegium" z dnia [...] lipca 2017 r., nr [...], wydana w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.

Z akt administracyjnych sprawy wynika, że Burmistrz [...] decyzją z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] na wniosek skarżącego z dnia 29 marca 2017 r. ustalił warunki zabudowy dla inwestycji pn.: "zmiana sposobu użytkowania budynku gospodarczego na budynek usługowy na działce nr ew. 292 w miejscowości S., Gmina [...]". Organ uznał, że wniosek jest kompletny, a planowana zmiana sposobu użytkowania budynku gospodarczego na budynek usługowy - zakład stolarski jest zgodna z wymogami określonymi w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz.U. z 2016 r. poz. 778 ze zm., dalej: "u.p.z.p.").

Odwołanie od decyzji I instancji złożyli M.R. i K.R. zarzucając niespełnienie wymogu kontynuacji funkcji zabudowy z uwagi na brak w obszarze analizowanym budynków o funkcji usługowej. Nadto skarżący wskazali, że bliskie położenie stolarni będzie uciążliwe dla nich z uwagi na stosowane w niej środki chemiczne i impregnaty.

Po rozpatrzeniu odwołania Kolegium na podstawie art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U z 2017 poz.1257, dalej "k.p.a.") uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. Kolegium wyjaśniło, że ustalenie warunków zabudowy możliwe jest tylko wówczas, gdy zostaną łącznie spełnione wymogi przewidziane w art. 61 ust. 1 pkt 1-5 u.p.z.p. Należą do nich: kontynuacja istniejącej zabudowy w zakresie funkcji oraz cech architektonicznych i urbanistycznych, czyli tzw. zasada dobrego sąsiedztwa, dostęp do drogi publicznej, zapewnienie wystarczającego uzbrojenia terenu, brak konieczności uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów na cele nierolnicze, zgodność inwestycji z przepisami odrębnymi. Całkowicie odmienny jest zakres zastosowania tego przepisu w przypadku ustalania warunków dla nowej zabudowy, a inny w przypadku ustalania warunków dla zmiany sposobu użytkowania budynku już istniejącego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00