Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 28 września 2017 r., sygn. I SA/Rz 459/17

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz / spr./ Sędziowie WSA Piotr Popek WSA Kazimierz Włoch po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 września 2017 r. sprawy ze skargi W. B. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji 1) uchyla zaskarżoną postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...], 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego W. B. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] maja 2017r. nr [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Organ) - po rozpatrzeniu zażalenia W. B. (zwanego dalej Wnioskodawcą bądź Skarżącym) na postanowienie działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów- Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] lutego 2017 r., nr [...] o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej - utrzymał w mocy to postanowienie.

Organ podzielił stanowisko w kwestii wymogów stawianych wnioskom o interpretację, uznając że żądanie od Wnioskodawcy przeformułowania postawionych w treści wniosku pytań oraz przedstawienia własnego stanowiska odnoszącego się do przeformułowanych pytań, było prawidłowe i nie naruszało obowiązującego prawa.

W treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca opisał stan faktyczny, podając że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie produkcji narzędzi do obróbki materiałów, w ramach której aplikował do Programu Operacyjnego - Inteligentny Rozwój 2014-2020. Z regulaminu tego programu wynika, że wynagrodzenie Wnioskodawcy za prowadzenie badań wykonywanych w ramach projektu stanowi koszt kwalifikowany. Regulamin przewiduje konieczność zwrócenia się przez podatnika, do właściwego urzędu skarbowego z zapytaniem czy pobieranie wynagrodzenia w ramach realizowanego projektu jest zgodne z ustawą z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2016r. poz. 2032) - zwanej dalej p.d.o.f. - i czy może stanowić jego wynagrodzenie/dodatkowe źródło przychodu oraz czy istnieje możliwość wskazania/ zaewidencjonowania przedmiotowego wynagrodzenia jako kosztu w ramach realizowanego przedsięwzięcia. Zgodnie z regulaminem Wnioskodawca jest zobowiązany do zadania tych pytań, a udzielone odpowiedzi mają wpływ na ostateczną treść tej aplikacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00