Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 7 września 2017 r., sygn. II SA/Rz 533/17
Nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Maciej Kobak Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk /spr./ WSA Joanna Zdrzałka Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września 2017 r. sprawy ze skarg D. H. i J. H. na decyzję Wojewody z dnia [...] marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Starosty [...] z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...].
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi D. H. i J. H. jest decyzja Wojewoda [...] z dnia [...] marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości.
Decyzją z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...] Starosta [...], po rozpatrzeniu wniosku A. S.A., dalej zwanej "Spółką" zezwolił Spółce na niezwłoczne nieruchomości położonej w R., gmina [....], oznaczonej jako działka nr 2963 o pow. 12,77 ha i działka nr 2965 o pow. 7,29 ha, stanowiącej własność J. H. i D. H., przez udzielenie Spółce zezwolenia na założenie i przeprowadzenie przez wyżej opisaną nieruchomość przewodów i urządzeń służących do przesyłania energii elektrycznej w ramach realizacji inwestycji celu publicznego pod nazwą: "Budowa linii 110 kV relacji N. - I.". Nieruchomość objęta jest decyzją Starosty [...] z dnia [...] stycznia 2017r. nr [...], ograniczającą sposób korzystania z wyżej wymienionej nieruchomości poprzez zezwolenie na założenie i przeprowadzenie na nieruchomości linii elektroenergetycznej. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.
Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ wyjaśnił, że inwestycja jest inwestycją celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym, co oznacza, że ma służyć interesowi społecznemu. Całkowita długość linii wyniesie ok 27 km i przebiegać będzie przez obszary należące do dwóch powiatów: [...] i [...]. Przedsięwzięcie będzie polegać na budowie napowietrznej linii 110 kV, która będzie łączyć istniejący główny punkt zasilania N., planowany główny punkt zasilania D. i istniejący główny punkt zasilania Iwonicz. Opóźnienie realizacji inwestycji poważnie godzi w podstawy ekonomiczne Spółki, gdyż podniesie koszt inwestycji i w konsekwencji może grozić jej niezrealizowaniem. Zatem w niniejszej sprawne mamy do czynienia zarówno z ważnym interesem społecznym, jak i ważnym interesem gospodarczym, gdyż budowa sieci ma zapewnić stały dopływ energii do licznych gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw na znacznym obszarze, więc ma służyć zaspokajaniu potrzeb społecznych i gospodarczych regionu.