Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 września 2017 r., sygn. II SA/Po 387/17
Administracyjne postępowanie; Planowanie przestrzenne
Dnia 20 września 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant st. sekr. sąd. Natalia Sikorska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2017 roku sprawy ze skargi Spółki A. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lutego 2017 roku nr [...] w przedmiocie sprostowania oczywistej omyłki I. uchyla zaskarżone postanowienie, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu na rzecz skarżącego kwotę [...] złotych ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Wójt Gminy T. [...] w dniu 19 grudnia 2016r. wydał postanowienie o sprostowaniu oczywistej omyłki w decyzji ostatecznej Wójta z dnia 17 marca 2015r. nr [...] o warunkach zabudowy dla działki [...] i [...] położonych w Przeźmierowie w zakresie budowy czterech budynków mieszkalnych jednorodzinnych, dwulokalowych w zabudowie bliźniaczej oraz budowy ośmiu budynków garażowo-gospodarczych, w ten sposób, że w punkcie 3c) decyzji zamiast powierzchni zabudowy budynku garażowo-gospodarczego "nie więcej niż 62 m˛" wprowadzono zapis "nie więcej niż 31 m˛". Postanowienie doręczono stronom postępowania Spółce C. ., J. S. oraz J. N. w dniu 29 grudnia 2016r.
W dniu 23 stycznia 2017r. T. Z. wniósł o wydanie postanowienia w sprawie sprostowania oczywistej omyłki, które odebrał w tym samym dniu. Z treścią postanowienia o sprostowaniu nie zgodził się T. Z., wobec tego w dniu 26 stycznia 20-17r. wniósł zażalenie na postanowienie organu pierwszej instancji z 19 grudnia 2016r. domagając się jego uchylenia. Żalący się podniósł, iż postanowienie jest niezgodne z prawem i jest niedopuszczalne. W trybie sprostowania nie można wprowadzać zmian dotyczących zmniejszenia powierzchni pomieszczeń garażowo-gospodarczych z 62 m˛ do 31 m˛, nie można traktować tej zmiany jako oczywistej omyłki pisarskiej. We wniosku inwestora mówi się o pomieszczeniach garażowo-gospodarczych , które odnoszą się do każdej z działek i ich powierzchnię określono na 62 m˛. Żalący się wskazał, że decyzja o warunkach zabudowy została przeniesiona na rzecz innego inwestora w czerwcu 2016r., który ją przyjął ze wszystkimi warunkami. Na podstawie decyzji o warunkach zabudowy wydana została decyzja pozwolenie na budowę.