Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 września 2017 r., sygn. I SA/Po 293/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Agata Pasternak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 września 2017 r. sprawy ze skargi JG na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od września 2008 r. do lutego 2009 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w [...] decyzją z dnia [...] r., nr [...], określił B. B. (dalej także jako: "podatnik", "strona" lub "skarżący") zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów

i usług za miesiące styczeń i luty 2009 r. oraz podatek do zapłaty na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 ze zm. - w skrócie: "ustawa o PTU") za miesiące od września 2008 r. do lutego 2009 r. W wyniku uwzględnienia odwołania podatnika, Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia [...] r., nr [...], uchylił powyższą decyzję, a sprawę przekazał organowi I instancji do ponownego rozpoznania.

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w [...], po ponownym rozpoznaniu sprawy, decyzją z dnia [...] r., nr [...], określił podatnikowi zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące styczeń i luty 2009 r. oraz podatek do zapłaty na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o PTU za miesiące od września 2008 r. do lutego 2009 r.

W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że podatnik w latach 2008-2009 prowadził działalność gospodarczą pod firmą X. B. B. w [...]. Głównym przedmiotem tej działalności był handel artykułami budowlanymi. W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy organ I instancji stwierdził nieprawidłowości w podatku od towarów i usług, które wynikały z:

1) rozliczenia przychodów ze sprzedaży elektronarzędzi

Porównanie danych z inwentur z 2007, 2008 i 2009 r. z danymi z faktur zakupu wykazało, że wartość niektórych elektronarzędzi została w spisach z natury zaniżona. Ponadto w spisach wymienione zostały typy elektronarzędzi, które w ogóle nie wystąpiły w fakturach zakupu, ani w spisach z natury sporządzonych na koniec poprzedniego roku. Różnice wynikające z nieprawidłowej wyceny elektronarzędzi na koniec roku oraz tzw. nadwyżki inwentaryzacyjne, wynikające z ujęcia w spisie elektronarzędzi nie wymienionych w dokumentach zakupu za badany okres, zostały wyłączone z rozliczenia. Dane dotyczące sprzedaży elektronarzędzi w poszczególnych latach ustalono na podstawie faktur sprzedaży narzędzi oraz utargów zaewidencjonowanych w prowadzonych przez podatnika rejestrach sprzedaży. Ze sprzedaży wyłączono faktury wystawione dla E. K. z uwagi na uznanie ich za faktury nieodzwierciedlające rzeczywistych transakcji gospodarczych. Ilość sprzedanych narzędzi, opisaną na fakturach sprzedaży, zwiększono w przypadkach, w których sprzedaż narzędzi dokonywana była za pośrednictwem portalu aukcyjnego Allegro i z opisu przedmiotu sprzedaży dostępnego w Publicznym Archiwum Allegro wynikało, że przedmiotem aukcji był zestaw narzędzi. Zapisy takie wystąpiły w 93 aukcjach zakończonych w 2008 r. oraz w 21 aukcjach zakończonych w 2009 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00