Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 września 2017 r., sygn. I SA/Po 1713/16

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Protokolant: ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2017 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. w [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskodawca "M. " Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w T. (dalej: "Wnioskodawczyni") występując o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych (ustawa z [...] lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych -tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 851, dalej: "u.p.d.p.") w zakresie powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia, przedstawiła następujący opis stanu faktycznego. Wnioskodawczyni i Spółka X są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 u.p.d.p. Wnioskodawczyni zawarła umowę kredytu nr A z Bankiem, na mocy którego stała się kredytobiorcą, a Spółka X poręczycielem. Spółka X zawarła umowę kredytu nr B z Bankiem, na mocy którego stała się kredytobiorcą, a Wnioskodawczyni poręczycielem. Poręczenie kredytu nr A udzielone przez Spółkę X jest w wartości wyższej niż poręczenie kredytu nr B udzielone przez Wnioskodawczynię. Powstanie przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia i jego wartości odnosi się do wartości poręczeń. Wzajemne poręczenia pomiędzy Wnioskodawczynią a Spółką X nie są równowartościowe, identyczne w stosunku do siebie, ale są wzajemne.

W związku z powyższym opisem Wnioskodawczyni zadała następujące pytania:

- czy wzajemne udzielenie poręczeń przez spółki powiązane w rozumieniu art. 11 u.p.d.p., stanowi dla spółki uzyskującej poręczenie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlegający opodatkowaniu w myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.p.?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00