Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 26 września 2017 r., sygn. II SA/Op 336/17

Administracyjne postępowanie; Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Krupiński Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk (spr.) Sędzia WSA Ewa Janowska Protokolant St. inspektor sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2017 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 30 maja 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dodatku energetycznego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi, wniesionej przez J. M., jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 30 maja 2017 r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Kierownika Działu Świadczeń Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie z dnia 27 stycznia 2017 r., nr [...], odmawiającą J. M. przyznania dodatku energetycznego.

Zaskarżoną decyzję poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu.

Wnioskiem z 28 listopada 2016 r. J. M. (zwaną dalej też skarżącą) zwróciła się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie o przyznanie dodatku energetycznego. W treści formularza wniosku oświadczyła, że prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe, przyznano jej dodatek mieszkaniowy i jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej, tj. w lokalu przy ul. [...] w [...].

Decyzją z dnia 22 września 2016 r., nr [...], Kierownik Działu Świadczeń Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie, na podstawie art. 5c i art. 5d ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. z 2012 r. poz. 1059, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 23, z późn. zm.), zwanej dalej K.p.a., odmówił J. M. przyznania dodatku energetycznego. W uzasadnieniu tej decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że w dniu 30 listopada 2016 r. do Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie (OPS) wpłynął wniosek skarżącej w sprawie przyznania dodatku energetycznego. Ponieważ wnioskodawczyni nie dołączyła do wniosku umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej, podjęto działania z urzędu i dołączono kserokopię umowy z poprzedniego wniosku nr [...] z dnia 5 kwietnia 2013 r. Organ stwierdził, że z treści posiadanych dokumentów wynika, iż wnioskodawczyni prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe i posiada umowę na dostawę energii elektrycznej zawartą z przedsiębiorstwem energetycznym na lokal przy ul. [...] w [...]. Nadmienił, że odrębną decyzją z dnia 27 stycznia 2017 r., nr [...], odmówiono J. M. przyznania dodatku mieszkaniowego, co ma ten skutek, iż strona nie posiada statusu odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej, o którym mowa w art. 3 pkt 13c ustawy Prawo energetyczne, a to z kolei oznacza, że nie przysługuje jej dodatek energetyczny. Powołując się na przepis art. 3 pkt 13c powołanej ustawy, organ wskazał, że odbiorcą wrażliwym energii elektrycznej jest osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o dodatkach mieszkaniowych, która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00