Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 14 września 2017 r., sygn. II SA/Op 369/17

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędzia WSA Ewa Janowska (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 14 września 2017 r. sprawy ze skargi J. C. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 31 maja 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia potwierdzającego dane zawarte w utraconym dowodzie rejestracyjnym oddala skargę.

Uzasadnienie

J. C. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium w Opolu (dalej zwane Kolegium lub SKO) z dnia 31 maja 2017 r., nr [...], wydane na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zm., obecnie: tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 1257- dopisek Sądu, dalej jako K.p.a.), utrzymujące w mocy postanowienie, działającego z upoważnienia Starosty Oleskiego, Naczelnika Wydziału Komunikacji i Transportu z dnia 7 kwietnia 2017 r., nr [...], o odmowie wydania zaświadczenia w przedmiocie potwierdzenia danych zawartych w utraconym dowodzie rejestracyjnym wydanym dla przyczepy marki Autosan nr rej. [...], nr ramy [...].

Zaskarżone postanowienie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym.

J. C., pismem z dnia 12 lutego 2017 r. zwrócił się do Starosty Oleskiego o udzielenie informacji "na temat otrzymanego dowodu rejestracyjnego przyczepy nr rej. [...]". Podał, że w trakcie wizyty w siedzibie organu powiadomiono go, iż przyczepa ta stanowi aktualnie własność jego syna - P. C., w związku z przekazaniem mu gospodarstwa rolnego w 1996 r. Skarżący nie zgodził się, że przyczepa była przedmiotem darowizny, bowiem, jako odrębna - na skutek rejestracji - ruchomość, nie jest objęta aktem notarialnym.

W odpowiedzi na ww. pismo strony organ pierwszej instancji poinformował, że nie jest właściwy do rozstrzygania "kwestii własności pojazdów", ale w jego ocenie treść § 7 przedłożonej kserokopii umowy darowizny przesądza, iż sporna przyczepa została przekazana P. C. Zaznaczył organ, że ostateczne wyjaśnienie tej sprawy należy do kompetencji sądu lub notariusza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00