Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 września 2017 r., sygn. II SA/Lu 508/17

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec (sprawozdawca), Sędziowie WSA Marta Laskowska-Pietrzak, WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 28 września 2017 r. sprawy ze skargi L. K. i R. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w sprawie ustalenia jednorazowej opłaty planistycznej oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] marca 2017r., znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze po ponownym rozpatrzeniu sprawy na wniosek L. i R. małżonków K. - na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa w zw. z art. 127 § 3 kpa oraz art. 149 § 3 kpa w zw. z art. 145a § 2 kpa w zw. z art. 57 § 3 kpa - utrzymało w mocy postanowienie własne z dnia [...] stycznia 2017 r. znak [...] odmawiające wznowienia postępowania zakończonego decyzją własną z dnia [...] listopada 2005 r., znak [...] utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy J. z dnia [...] czerwca 2005 r., znak: [...] w sprawie ustalenia jednorazowej opłaty planistycznej w wysokości [...] zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości położonej w [...], gm. J., oznaczonej jako działka nr [...], na skutek zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Postanowienie zostało wydane w następujących okolicznościach:

Decyzją z dnia [...] listopada 2005 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy J. z dnia [...] czerwca 2005 r. ustalającą dla L. i R. małż. [...] jednorazową opłatę planistyczną w wysokości [...] zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości położonej w [...], gm. J., oznaczonej jako działka nr [...], na skutek zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W dniu [...] marca 2010 r. L. i R. małżonkowie K. wnieśli skargę o wznowienie postępowania zakończonego tą decyzją, wskazując na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia [...] lutego 2010 r., sygn. akt P [...] orzekający o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, na podstawie którego decyzja o ustaleniu opłaty planistycznej została wydana. W wyroku tym Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż art. 37 ust. 1 ustawy z dnia [...] marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w zakresie, w jakim wzrost wartości nieruchomości odnosi się do kryterium faktycznego jej wykorzystywania w sytuacjach, gdy przeznaczenie nieruchomości zostało określone tak samo jak w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonym przed [...] stycznia 1995 r., który utracił moc z powodu upływu terminu wyznaczonego w art. 87 ust. 3 tej ustawy, jest niezgody z art. 2 i art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00