Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 września 2017 r., sygn. III SA/Gl 521/17
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędziowie Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury, Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć (spr.), Protokolant Damian Szczurowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2017 r. przy udziale - sprawy ze skargi Gminy C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wydania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz strony skarżącej kwotę 980 zł (słownie: dziewięćset osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Samorządowego Kolegium Odwoławcze w B. decyzją z [...] r. nr [...] , utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta S. z [...] r. nr [...] w przedmiocie wydania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5 % alkoholu oraz piwa w lokalu położonym przy ul. [...] w C. prowadzonym przez A. S..
W podstawie prawnej organ powołał m.in. art. 18 ust. 6 pkt 2 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r., poz. 487 ze zm.)
Przedstawiając stan faktyczny organ wyjaśnił, że Burmistrz Miasta S. decyzją z [...] r. udzielił A.S. zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5 % alkoholu oraz piwa w lokalu położonym przy ul. [...] w C. , stwierdzając, że strona spełniła wszystkie wymogi określone ustawą o wychowaniu w trzeźwości. Gmina C. wniosła odwołanie od tej decyzji kwestionując posiadanie przez wnioskodawcę tytułu prawnego do lokalu mającego stanowić punkt sprzedaży napojów alkoholowych. Argumentując, że Gmina C. jest właścicielem tego lokalu, a zawarta umowa dzierżawy nie przewidywała sprzedaży alkoholu, nadto lokal znajduje się w parku, zatem udzielenie zezwolenia jest niezgodne z art. 14 ust. 2a ustawy o wychowaniu w trzeźwości.