Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 września 2017 r., sygn. IV SA/Gl 543/17

Ochrona zdrowia

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik, Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik (spr.), Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2017 r. sprawy ze skargi K. K. na postanowienie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności stwierdza nieważność zaskarżonego postanowienia oraz postanowienia Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w B. z dnia [...] r. nr [...].

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] nr [...] wydanym na podstawie art. 61a § 1 i 2 K.p.a. w związku z art. 6b ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 2046 ze zm.) oraz § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w B. po rozpatrzeniu wniosku K. K. z dnia 13 lutego 2017r. w przedmiocie wszczęcia postępowania w sprawie ponownego wydania orzeczenia o niepełnosprawności odmówił wszczęcia wnioskowanego postępowania. Postanowienie to podpisane zostało przez Przewodniczącą Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w B.

Wyjaśniając motywy swego działania organ wskazał, że prowadzone jest postępowanie w sprawie wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dla wnioskodawcy, które było zainicjowane jego wnioskiem z dnia 23 stycznia 2017r., a zatem brak jest podstaw do wszczęcia kolejnego postępowania w tej samej sprawie. Prowadzenie dwóch postępowań równolegle z wniosku tego samego podmiotu i w tym samym zasadniczo przedmiocie prowadziłoby do wystąpienia w obrocie prawnym dwóch decyzji dotyczących statusu osoby niepełnosprawnej, a w konsekwencji oznaczałoby nieważność decyzji późniejszej, co wynika z reguł postępowania określonych w przepisach procedury administracyjnej. Zauważono nadto, że prowadzenie postępowania zmierzającego do merytorycznego rozpoznania, w sytuacji świadomości organu, że rozstrzygnięcie to może zostać uchylone, byłoby sprzeczne z zasadą szybkości i prostoty postępowania wynikającą z art. 12 K.p.a., a także z zasadą trwałości decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00