Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 września 2017 r., sygn. II SA/Bd 1279/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Wichrowski Sędziowie sędzia WSA Anna Klotz sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Kloska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2017 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...], o znaku [...], 2. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej kwotę 980 (dziewięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2016 r. nr [...] Prezydent Miasta [...] po rozpoznaniu wniosku [...] sp. z o.o. [...], zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę antenowej konstrukcji wsporczej wraz z instalacją radiokomunikacyjną na dachu budynku usytuowaną na działkach nr [...] i [...] - obręb [...] przy ul. [...] w [...].

Odwołania od powyższej decyzji złożyli A. S., Ł. S., A. S., A. B., Z. K., W. K., C. R., D. K., M. K. i E. R., a także inne osoby, w stosunku do których Wojewoda postanowieniem z dnia [...] 2016 r. stwierdził niedopuszczalność odwołania.

W odwołaniach zwrócono uwagę na rozbieżności pomiędzy lokalizacją inwestycji a zapisami planu. Wskazano, że w ramach inwestycji przewidywana jest budowa trzech anten sektorowych wraz z urządzeniami, dla których zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie określania rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzania raportu o oddziaływaniu na środowisko, przedsięwzięcie znajduje się w przedziale 1000>2000W równoważnej moc promieniowania izotropowo EIRP przy odległości miejsc dostępnych dla ludzi od środka elektrycznego anteny < od 70m. W rzeczywistości jednak wartość zbliżona jest do górnej granicy przedziału i wynosi 1900W, a zasięg, licząc proporcjonalnie do górnej granicy przedziału, stanowi tylko 142,5, czyli jest dwukrotnie dłuższy niż określony. Odwołujący się wskazali, że przyjęty system dolnych granic pomija rzeczywisty, przestrzenny rozkład pół elektromagnetycznych emitowanych ze stacji. Stwierdzili ponadto, że dokumentacja wykazała, że inwestycja ta jest inwestycją rozwojową, która przewiduje docelowo budowę dodatkowo trzech anten sektorowych i trzech anten radioliniowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00