Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 sierpnia 2017 r., sygn. II SA/Ol 539/17

Transport

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janina Kosowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędzia WSA Katarzyna Matczak Protokolant specjalista Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 sierpnia 2017 r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Inspektora z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym oddala skargę.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie przez organ wraz ze skargą Spółki A (dalej zwanej Spółką) akt sprawy wynika, że decyzją z dnia "[...]"Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, powołując art. 92a ust. 1, art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 1414 ze zm.; dalej jako u.t.d.), nałożył na Spółkę karę pieniężną w wysokości 8.000 zł. za wykonywanie przewozu na potrzeby własne bez wymaganego zaświadczenia.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ I instancji powołał się na wyniki kontroli drogowej (przeprowadzonej w dniu 6 maja 2015 r.) pojazdu marki DAF o numerze rejestracyjnym "[...]", którym wykonywano na rzecz Spółki niezarobkowy przewóz drogowy - przewóz na potrzeby własne w rozumieniu art. 4 pkt 4 u.t.d. Podał, że podczas tej kontroli kierowca okazał wypis z zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne wydany przez Starostę w dniu 14 czerwca 2010 r. z terminem ważności do 18 kwietnia 2015 r. W tych okolicznościach uznał, że Spółka wykonywała przewozy na potrzeby własne bez ważnego zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie przez przedsiębiorcę prowadzenia przewozów drogowych jako działalności pomocniczej w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej. Wyjaśnił, że takie naruszenie przepisów u.t.d. sankcjonowane jest w załączniku nr 3 do tej ustawy (lp. 1.3) karą w wysokości 8.000 zł. Organ nie znalazł przy tym podstaw do umorzenia postępowania prowadzonego w niniejszej sprawie w oparciu o art. 92c ust. 1 u.t.d.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00