Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 sierpnia 2017 r., sygn. I SA/Łd 521/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Bożena Kasprzak Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Tarno Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Protokolant: St. sekretarz sądowy Dominika Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 sierpnia 2017 r. sprawy ze skargi A spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanej w deklaracji VAT-7 za luty 2014 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z [...] r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł., utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł.-Ś. z [...] r. przedłużające A spółce z o.o., do [...]r., termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za luty 2014 r.

Organ odwoławczy wyjaśnił, iż w deklaracji VAT-7 za luty 2014 r., wykazano kwotę nadwyżki z poprzedniej deklaracji (tj. ze stycznia 2014 r.) oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Z uwagi na zakwestionowanie prawa do zwrotu w trakcie prowadzonej kontroli podatkowej oraz nieostateczny charakter dokonanej w protokole oceny prawnej sprawy, będącej przedmiotem kontroli, organ pierwszej instancji postanowieniem z [...] r. przedłużył termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanej w deklaracji VAT-7 za luty 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. Kolejnymi postanowieniami, poza zakwestionowanym postanowieniem, organ przedłużał termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanej we wskazanej deklaracji: odpowiednio postanowieniem z [...] r. do 29 czerwca 2015 r., postanowieniem z [...] r. do 26 grudnia 2015 r., postanowieniem z [...] r. do dnia 23 czerwca 2016 r., postanowieniem z [...]r do 20 grudnia 2016 r. oraz postanowieniem z [...] r. do 18 czerwca 2017 r.

W zażaleniu na sporne postanowienie zarzucono naruszenie art. 212, w zw. z art. 219 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa i art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011r., poz. 1054 ze zm.). Zaskarżone postanowienie przedłużające ponownie termin zwrotu zostało wydane [...] r., jednak doręczono je stronie 7 lipca 2016 r., zatem w dniu 23 czerwca 2016 r. upłynął termin zwrotu podatku. W opinii strony termin zwrotu musi zostać przedłużony przed jego upływem, inaczej nie ma czego przedłużać. Natomiast upływ terminu przesądza o obowiązku zwrotu podatku, niezależnie od tego czy zasadność zwrotu wymagała dodatkowego zweryfikowania rozliczenia podatnika czy też nie. Postanowienie doręczone po upływie terminu zwrotu podatku nie wywiera żadnych skutków prawnych, ponieważ nie można przedłużyć terminu do dokonania zwrotu, który już upłynął.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00