Postanowienie WSA w Krakowie z dnia 18 sierpnia 2017 r., sygn. I SA/Kr 619/17
Wstrzymanie wykonania aktu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Maja Chodacka po rozpoznaniu w dniu 18 sierpnia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi R. Sp. z o.o. Spółka komandytowa w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej, z dnia 21 kwietnia 2017r., nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2014 r. postanawia: odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.
Uzasadnienie
Skarżąca spółka - R. Sp. z o.o. Spółka komandytowa w K. wraz ze skargą złożyła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.
W uzasadnieniu wniosku wskazano min., że w przypadku niewstrzymania wykonalności zaskarżonej decyzji oraz decyzji organu I instancji, wobec skarżącej zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne w celu wyegzekwowania określonego w decyzji organu I instancji zobowiązania podatkowego. Natomiast wszczęcie postępowania egzekucyjnego wobec skarżącej spowoduje, że skarżąca zostanie obciążona nie tylko obowiązkiem zapłaty zobowiązania podatkowego, ale także kosztów egzekucyjnych, obejmujących zarówno opłaty jak i wydatki organu prowadzącego egzekucję. Zgodnie z art. 64c § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, koszty te co do zasady obciążają zobowiązanego, a zatem nie zostaną skarżącej zwrócone, jeżeli postępowanie egzekucyjne zakończy się przed rozstrzygnięciem co do zaskarżonego orzeczenia, co jest bardzo prawdopodobne, biorąc pod uwagę obciążenie tut. Sądu Administracyjnego. Skarżąca nie tylko będzie zmuszona do znoszenia dolegliwości egzekucji (która - co należy podkreślić - będzie zupełnie bezzasadna w razie uchylenia zaskarżonej decyzji), ale także będzie musiała pokryć koszty jej prowadzenia, bez gwarancji, że zostaną jej zwrócone.